Działaj racjonalnie w pigułce. Podsumowanie projektu i darmowy ebook

Cześć! Dzisiaj podsumujemy cykl Działaj Racjonalnie. Wpis ten ma za zadanie zebranie wiedzy zawartej w tym projekcie. Bez lektury poprzednich artykułów będziesz w stanie szybko usprawnić swoje codzienne działanie. A na koniec zapowiadana wcześniej niespodzianka… darmowy ebook!

W poprzednich artykułach szczegółowo opisałem z jakich elementów powinien składać się system zarządzania czasem. Nie wiem czy do tej pory udało Ci się skorzystać z moich rad i gotowego rozwiązania, które Ci zaprezentowałem. Podawałem sposoby stopniowego wdrażania ich w życie, np. poprzez systematyczną pracę nad nawykami. Pokazałem Ci także w jaki sposób organizuję własne działanie, abyś mógł czerpać z tego inspirację.

Może jesteś osobą, która działa z dnia na dzień i nie widzi sensu planowania swojego czasu. Prezentowane podejście może być dla Ciebie zbyt skomplikowane. Dzisiejszym wpisem postaram się przekonać Cię do wdrożenia najważniejszych elementów systemu Zen To Done. Podaję w nim najważniejsze i maksymalnie skrócone podejście do zarządzania sobą w czasie. Każdy może to zrobić. Ty również. A na końcu wpisu znajdziesz link do darmowego ebooka!

Zarządzanie czasem w pigułce

  1. Przygotuj czystą kartkę i spisz rzeczy, które są dla Ciebie w życiu najważniejsze. Jeżeli nie masz weny, możesz wesprzeć się obszarami życia. Poświęć te 5-10 minut i stwórz swoją listę marzeń i celów. Pozwoli Ci ona lepiej poznać siebie i rzeczy którymi chciałbyś zająć się w przyszłości. Będą Twoją motywacją i drogowskazem.
  2. Skombinuj sobie notatnik lub zeszyt, w którym będziesz zapisywać ważne dla siebie informacje. Włóż do niego długopis, dzięki czemu zawsze będziesz gotów do notowania. Chodzi o zapisywanie różnego rodzaju dat, numerów telefonów, terminów i pomysłów. W jednym miejscu. Notatnik miej zawsze przy sobie. Noś go w takim miejscu, aby można w dowolnym momencie szybko do niego sięgnąć, gdy będzie potrzeba zanotowania ważnych informacji.
  3. Teraz spisz wszystko co chodzi Ci po głowie. Musisz iść do fryzjera, odebrać paczkę z poczty, oddać książkę do biblioteki? Wypunktuj wszystko w notatniku. Zapisz wszystkie rzeczy bieżące które musisz lub chcesz zrobić w najbliższym czasie. Zrób to teraz! Pozwoli Ci to oczyścić myśli i uwolni Cię od presji związanej z natłokiem obowiązków.
  4. Mniej więcej w połowie notatnika zrób zakładkę, np. za pomocą taśmy klejącej lub wstążki. Podzieli ona Twój notatnik na dwie części – zapisywane informacje i listę zadań. Na ostatniej stronie notatnika przyklej lub wsuń stworzoną wcześniej listę celów. Ją także miej zawsze przy sobie.
  5. Każdego dnia wieczorem lub raz w tygodniu, przejrzyj pierwszą połowę notesu. Wykreśl wszystko co nieistotne lub już wykonane. Jeżeli chciałbyś lub musisz coś zrobić w nadchodzącym dniu lub tygodniu – zapisz to w drugiej części notatnika. Od czasu do czasu zerknij, czy rzeczy z listy zadań przybliżają Cię do realizacji Twoich celów zapisanych na wklejonej na ostatniej stronie kartce. Jeśli nie, to może czas zmienić swoje priorytety? 🙂

To wszystko czego potrzebujesz. Jest to uproszczona wersja systemu Zen To Done, tzw. Mini ZTD. Obejmuje pierwsze cztery nawyki systemu – gromadzenie, przetwarzanie, planowanie i działanie. Nie musisz od razu planować swojego życia dokładnie tak, jak to opisałem. Musisz dostosować swój plan działania tak, aby służył Tobie najlepiej. W przyszłości możesz chcieć rozbudować ten mini system zarządzania czasem. Przydadzą Ci się wtedy pozostałe artykuły z cyklu.

Jeżeli wdrożysz powyższe rady, będziesz w pełni zorganizowaną osobą. Wykorzystaj to, aby zwiększyć swoją wydajność i osiągnąć wyznaczone cele i marzenia. A teraz… czas na zapowiedzianą tydzień temu niespodziankę!

Darmowy Ebook – Działaj Racjonalnie

Aby podziękować Ci za regularną lekturę bloga, stworzyłem darmowy ebook „Działaj Racjonalnie”. Dzięki niemu będziesz możesz sięgać do treści kursu Działaj Racjonalnie na dowolnym urządzeniu, bez konieczności połączenia z Internetem. 73 strony wiedzy o racjonalnym działaniu, opakowane w przyjemną dla oka formę. Za darmo 🙂

Stworzenie ebooka kosztowało mnie wiele czasu i wysiłku. Myślałem już, że nie dam rady go przygotować. Na szczęście mój system zarządzania czasem działa sprawnie i ukończyłem prace na czas. W obsłudze graficznej wsparła mnie też żona, co znacznie przyspieszyło prace. Udostępniam Ci ebook w formacie PDF. Dzięki temu wyświetlisz go zarówno na komputerze, telefonie czy tablecie. Link do pobrania znajdziesz w boksie poniżej. Niech Ci służy! 🙂

POBIERZ EBOOK „DZIAŁAJ RACJONALNIE”

Aby pobrać książkę, kliknij w poniższy link:

Ebook „Działaj Racjonalnie” – plik PDF

projekt działaj racjonalnie

Jeśli podoba Ci się idea bloga oraz udostępnionego za darmo ebooka, możesz podziękować mi poprzez udostępnienie linka w sieci społecznościowej np. facebooku lub twitterze. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomoże w promocji ebooka.

Co dalej?

Przedstawiłem Ci podstawy racjonalnego działania. Dzięki temu możemy przejść do spraw na których znam się najlepiej – do finansów. W przyszłym tygodniu startujemy z pierwszym projektem z zakresu finansów domowych. Już wkrótce więcej informacji na ten temat na Racjonalnym Facebooku. Do usłyszenia!

Jeden komentarz

  1. Świetny projekt !
    Dzięku ustaleniu celu życiowych, strategicznych itd. byłem w ustanie ułożyć standardowy dla mnie plan dzienny który w końcu przetrwał próbę czasu 🙂
    Dzięki !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *