Działaj racjonalnie w pigułce – podsumowanie projektu i darmowy ebook

Działaj racjonalnie w pigułce

Cześć! Dzisiaj podsumujemy cykl Działaj Racjonalnie. Wpis ten ma za zadanie zebranie wiedzy zawartej w tym projekcie. Bez lektury poprzednich artykułów będziesz w stanie szybko usprawnić swoje codzienne działanie. A na koniec zapowiadana wcześniej niespodzianka… darmowy ebook!

W poprzednich artykułach szczegółowo opisałem z jakich elementów powinien składać się system zarządzania czasem. Nie wiem czy do tej pory udało Ci się skorzystać z moich rad i gotowego rozwiązania, które Ci zaprezentowałem. Podawałem sposoby stopniowego wdrażania ich w życie, np. poprzez systematyczną pracę nad nawykami. Pokazałem Ci także w jaki sposób organizuję własne działanie, abyś mógł czerpać z tego inspirację.

Może jesteś osobą, która działa z dnia na dzień i nie widzi sensu planowania swojego czasu. Prezentowane podejście może być dla Ciebie zbyt skomplikowane. Dzisiejszym wpisem postaram się przekonać Cię do wdrożenia najważniejszych elementów systemu Zen To Done. Podaję w nim najważniejsze i maksymalnie skrócone podejście do zarządzania sobą w czasie. Każdy może to zrobić. Ty również. A na końcu wpisu znajdziesz link do darmowego ebooka!

Zarządzanie czasem w pigułce

  1. Przygotuj czystą kartkę i spisz rzeczy, które są dla Ciebie w życiu najważniejsze. Jeżeli nie masz weny, możesz wesprzeć się obszarami życia. Poświęć te 5-10 minut i stwórz swoją listę marzeń i celów. Pozwoli Ci ona lepiej poznać siebie i rzeczy którymi chciałbyś zająć się w przyszłości. Będą Twoją motywacją i drogowskazem.
  2. Skombinuj sobie notatnik lub zeszyt, w którym będziesz zapisywać ważne dla siebie informacje. Włóż do niego długopis, dzięki czemu zawsze będziesz gotów do notowania. Chodzi o zapisywanie różnego rodzaju dat, numerów telefonów, terminów i pomysłów. W jednym miejscu. Notatnik miej zawsze przy sobie. Noś go w takim miejscu, aby można w dowolnym momencie szybko do niego sięgnąć, gdy będzie potrzeba zanotowania ważnych informacji.
  3. Teraz spisz wszystko co chodzi Ci po głowie. Musisz iść do fryzjera, odebrać paczkę z poczty, oddać książkę do biblioteki? Wypunktuj wszystko w notatniku. Zapisz wszystkie rzeczy bieżące które musisz lub chcesz zrobić w najbliższym czasie. Zrób to teraz! Pozwoli Ci to oczyścić myśli i uwolni Cię od presji związanej z natłokiem obowiązków.
  4. Mniej więcej w połowie notatnika zrób zakładkę, np. za pomocą taśmy klejącej lub wstążki. Podzieli ona Twój notatnik na dwie części – zapisywane informacje i listę zadań. Na ostatniej stronie notatnika przyklej lub wsuń stworzoną wcześniej listę celów. Ją także miej zawsze przy sobie.
  5. Każdego dnia wieczorem lub raz w tygodniu, przejrzyj pierwszą połowę notesu. Wykreśl wszystko co nieistotne lub już wykonane. Jeżeli chciałbyś lub musisz coś zrobić w nadchodzącym dniu lub tygodniu – zapisz to w drugiej części notatnika. Od czasu do czasu zerknij, czy rzeczy z listy zadań przybliżają Cię do realizacji Twoich celów zapisanych na wklejonej na ostatniej stronie kartce. Jeśli nie, to może czas zmienić swoje priorytety? 🙂

To wszystko czego potrzebujesz. Jest to uproszczona wersja systemu Zen To Done, tzw. Mini ZTD. Obejmuje pierwsze cztery nawyki systemu – gromadzenie, przetwarzanie, planowanie i działanie. Nie musisz od razu planować swojego życia dokładnie tak, jak to opisałem. Musisz dostosować swój plan działania tak, aby służył Tobie najlepiej. W przyszłości możesz chcieć rozbudować ten mini system zarządzania czasem. Przydadzą Ci się wtedy pozostałe artykuły z cyklu.

Jeżeli wdrożysz powyższe rady, będziesz w pełni zorganizowaną osobą. Wykorzystaj to, aby zwiększyć swoją wydajność i osiągnąć wyznaczone cele i marzenia. A teraz… czas na zapowiedzianą tydzień temu niespodziankę!

Darmowy Ebook – Działaj Racjonalnie

Aby podziękować Ci za regularną lekturę bloga, stworzyłem darmowy ebook „Działaj Racjonalnie”. Dzięki niemu będziesz możesz sięgać do treści kursu Działaj Racjonalnie na dowolnym urządzeniu, bez konieczności połączenia z Internetem. 73 strony wiedzy o racjonalnym działaniu, opakowane w przyjemną dla oka formę. Za darmo 🙂

Stworzenie ebooka kosztowało mnie wiele czasu i wysiłku. Myślałem już, że nie dam rady go przygotować. Na szczęście mój system zarządzania czasem działa sprawnie i ukończyłem prace na czas. W obsłudze graficznej wsparła mnie też żona, co znacznie przyspieszyło prace. Udostępniam Ci ebook w formacie PDF. Dzięki temu wyświetlisz go zarówno na komputerze, telefonie czy tablecie. Link do pobrania znajdziesz w boksie poniżej. Niech Ci służy! 🙂

Działaj Racjonalnie Książka

POBIERZ EBOOK “DZIAŁAJ RACJONALNIE”

Aby pobrać książkę, kliknij w poniższy link:

Ebook “Działaj Racjonalnie” – plik PDF

Jeśli podoba Ci się idea bloga oraz udostępnionego za darmo ebooka, możesz podziękować mi poprzez udostępnienie linka w sieci społecznościowej np. facebooku lub twitterze. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi bardzo pomoże w promocji ebooka. Poniżej link do udostępnienia.

Kliknij aby udostępnić ebooka. Bardzo Ci dziękuję!

Co dalej?

Przedstawiłem Ci podstawy racjonalnego działania. Dzięki temu możemy przejść do spraw na których znam się najlepiej – do finansów. W przyszłym tygodniu startujemy z pierwszym projektem z zakresu finansów domowych. Już wkrótce więcej informacji na ten temat na Racjonalnym Facebooku. Do usłyszenia!

Więcej w Rozwój osobisty
Zen To Done – ostatnie cegiełki
Zen To Done – ostatnie cegiełki. System zarządzania czasem część 4

Kontynuujemy pracę nad systemem zarządzania czasem tworzonym w Cyklu Działaj Racjonalnie. Po wdrożeniu w życie pierwszych czterech nawyków Zen To Done, przyjrzyjmy się pozostałym sześciu nawykom.

Zamknij