Kapitał inwestycyjny – jakie środki możesz zainwestować?

Kapitał inwestycyjny

Zanim zaczniesz inwestować powinieneś zadać sobie pytanie, czy w ogóle powinieneś to robić. Czy Twoja obecna sytuacja finansowa pozwala Ci na zamrożenie pieniędzy w aktywach inwestycyjnych? W dzisiejszym wpisie przygotujemy Twój system zarządzania finansami domowymi do inwestowania, poprzez wydzielenie kapitału inwestycyjnego.

Projekt Racjonalny portfel inwestycyjny

Spis treści „Racjonalny Portfel Inwestycyjny”

Racjonalny portfel inwestycyjny to cykl artykułów z zakresu inwestycji. Stwórz racjonalne podstawy portfela inwestycyjnego, które pomogą Ci skutecznie pomnażać oszczędności.

 1. Racjonalny portfel inwestycyjny – wprowadzenie
 2. Kapitał inwestycyjny – jakie środki możesz zainwestować?
 3. Cel inwestycji
 4. Czas
 5. Rynki inwestycyjne
 6. Stopa zwrotu i ryzyko
 7. Portfel inwestycyjny
 8. Wiedza

Miejsce inwestycji na piramidzie potrzeb finansowych

Pamiętasz koncepcję piramidy potrzeb finansowych, którą przedstawiłem Ci w cyklu Moje finanse racjonalnie? Jeśli nie, to pokrótce Ci ją przypomnę.

Piramida potrzeb finansowych

Piramida potrzeb finansowych pokazuje, w jakiej kolejności powinny być wydawane i oszczędzane pieniądze. Dzięki niej można określić swoją obecną sytuację finansową i wyznaczyć kolejny cel finansowy. Przechodząc na coraz wyższe poziomy piramidy zbliżasz się do wolności finansowej. Dziś pokażę Ci, na jakich poziomach piramidy potrzeb finansowych występują inwestycje.

Podział piramidy potrzeb finansowych

Im wyższy poziom piramidy finansowej, tym więcej inwestycji. Poniżej piramida potrzeb finansowych podzielona na dwie części: oszczędności i inwestycje.

Podział piramidy potrzeb finansowych

 1. Oszczędności – na pierwszych trzech poziomach piramidy dbasz o zaspokojenie podstawowych potrzeb, naprawiasz błędy z przeszłości i gromadzisz środki zapewniające Ci bezpieczeństwo na wypadek wystąpienia niespodziewanych okoliczności (np. utrata pracy). Nie myślisz o inwestowaniu, gdyż musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych dni i tygodni. Kluczowe na tych poziomach jest zapewnienie nadwyżki budżetowej: Twoje miesięczne wpływy muszą być wyższe niż miesięczne wydatki. Pozwoli Ci to na budowanie oszczędności i wspinanie się na kolejne poziomy piramidy potrzeb finansowych. Tak długo, aż nie spłacisz kredytów konsumpcyjnych oraz nie zbudujesz zadowalającego Cię funduszu wydatków awaryjnych, nie powinieneś myśleć o tworzeniu portfela inwestycyjnego.
 2. Inwestycje – inwestowanie pojawia się w momencie, gdy Twoje codzienne potrzeby są zaspokojone. Zaczynasz myśleć o dalszej przyszłości, a czynnik czasu zaczyna działać na Twoją korzyść. Posiadasz kapitał inwestycyjny, który będzie realizował Twoje cele finansowe poprzez inwestycje.

W którym miejscu jesteś?

Aby inwestować musisz mieć oszczędności, które Ci to umożliwią. W związku z tym możliwe są dwa warianty:

 1. Wariant 1 – posiadasz oszczędności znajdując się powyżej trzeciego poziomu piramidy potrzeb finansowych, ale nie wiesz jaką część z nich możesz lub powinieneś zainwestować.
 2. Wariant 2 – nie posiadasz oszczędności które mógłbyś zainwestować, będąc na jednym z pierwszych trzech poziomów piramidy potrzeb finansowych.

Postarajmy odnaleźć się w obu wariantach.

Wariant 1 – posiadam oszczędności, ale nie wiem ile powinienem zainwestować

Policzmy, czy masz rację 🙂 Do obliczeń będziemy potrzebowali informacji wypracowanego w cyklu artykułów Moje finanse Racjonalnie, czyli odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jaka jest obecna wartość netto mojego majątku?
 • Jaką część wartości netto majątku stanowią środki o ograniczonej płynności (czyli te, których nie możesz zainwestować)?
 • Ile pieniędzy będę potrzebował na życie w nadchodzącym miesiącu?
 • Czy w ciągu kolejnych miesięcy uda mi się zgromadzić dodatkowe oszczędności, czy raczej będę “pod kreską”?
 • Czy posiadam jakieś niespłacone kredyty konsumpcyjne i inne złe długi?
 • Czy zabezpieczyłem się na przyszłość, tworząc fundusz wydatków awaryjnych którego wysokość mogę uznać za bezpieczną?

Jak obliczyć kapitał inwestycyjny?

Jeżeli masz przygotowane odpowiedzi na powyższe pytania, możesz obliczyć kwotę, którą na dany moment mógłbyś zainwestować. Kapitał inwestycyjny obliczamy w następujący sposób:

kapitał inwestycyjny wzór

Wzór ten pozwala Ci określić, ile środków znajduje się w części piramidy potrzeb finansowych, w której występują inwestycje (poziom cztery i wyżej). Gdybyś rozpoczynał inwestowanie dzisiaj, taką kwotę proponowałbym Ci zainwestować.

Ok, wzór wzorem, ale nie mogę zostawić Cię bez narzędzia, które policzy to za Ciebie 🙂

Rozszerzenie do Budżetu Domowego Racjonalnie

Obiecywałem, że będę w dalszym ciągu rozwijał stworzone przeze mnie narzędzie do zarządzania finansami domowymi Budżet Domowy Racjonalnie. Dziś dodaję do niego nową zakładkę, pozwalającą na kalkulację kapitału inwestycyjnego i odnalezienie się na pierwszych trzech poziomach piramidy potrzeb finansowych.

Nie będę się na ten temat rozpisywał. Poniżej załączam link do nowych elementów arkusza wraz z instrukcją jego adaptacji do pierwotnej wersji pliku Budżetu Domowego Racjonalnie (opublikowanego tutaj). Zapraszam do skorzystania!

Pobierz budżet domowy Racjonalnie

ROZSZERZENIE BUDŻET DOMOWY RACJONALNIE – KAPITAŁ INWESTYCYJNY

Rozszerzenie – kapitał inwestycyjny:
plik .xlsx
Instrukcja Budżet Domowy Racjonalnie – kapitał inwestycyjny:
plik .pdf
Budżet Domowy Racjonalnie – wersja 1.02 (z zakładką piramidy):
plik .xlsx

Dopłaty do kapitału

Za pomocą wzoru oraz arkusza kalkulacyjnego policzyliśmy kapitał inwestycyjny na dany moment. Jeżeli jednak jesteś w inwestycyjnej części piramidy potrzeb finansowych oznacza to, że regularnie generujesz nadwyżkę wpływów nad wydatkami, co pozwala Ci regularnie zwiększać kapitał inwestycyjny. A to jest niezwykle istotne!

W inwestycjach czas gra na Twoją korzyść. Regularne dopłaty do kapitału inwestycyjnego pozwalają Ci zmaksymalizować korzyści i szybciej realizować cele inwestycyjne. Co także istotne, wartość comiesięcznych oszczędności wpływa na Twoją potencjalną strategię inwestycyjną.

Ważne jest, abyś wiedział jakiego rzędu dopłat (lub wypłat!) kapitału możesz się spodziewać w kolejnych miesiącach. Tę wiedzę daje Ci budżet domowy. Dzięki niemu ustalisz czy wpływy i wydatki zwiększą kapitał który możesz przeznaczyć na inwestycje, czy być może go pomniejszą. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze ogarnięcie swoich finansów!

Wariant 2 – Nie posiadam oszczędności, które mógłbym zainwestować

A co jeżeli kapitał inwestycyjny po wyliczeniach wychodzi ujemny? Oznacza to, że nie posiadasz oszczędności które możesz zainwestować. Jesteś na jednym z trzech pierwszych poziomów piramidy potrzeb finansowych. Budowa kapitału inwestycyjnego dopiero przed Tobą.

Obawiam się, że ten cykl artykułów nie jest dla Ciebie. W tej części artykułów podam Ci kilka zasad, ale nie będę ich szczegółowo rozwijał. Wiedza której szukasz jest gdzie indziej.

Na ten moment proponuję Ci:

 1. Przeczytaj wszystkie artykuły z cyklu „Moje finanse racjonalnie” – pozwoli Ci to zorganizować swoje finanse domowe i poznać własną sytuację finansową. Jest to solidny fundament który musisz zbudować, zanim zaczniesz poważnie myśleć o inwestycjach.
 2. Zrównoważ swój budżet domowy, co pozwoli Ci na gromadzenie oszczędności – w praktyce sprowadza się to do tego, aby Twoje miesięczne przychody były wyższe od miesięcznych wydatków. Jak to zrobić?
  • Zwiększ swoje wpływy – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Porozmawiaj z szefem i poproś o podwyżkę, zmień pracę na lepiej płatną, poszukaj dodatkowego zajęcia, sprzedaj niepotrzebne rzeczy. Rozejrzyj się w poszukiwaniu możliwości dodatkowego zarobku.
  • Zmniejsz swoje wydatki – jeżeli spisujesz swoje wpływy i wydatki oraz prowadzisz budżet domowy, będzie Ci dużo łatwiej. Znajdź pole do redukcji niepotrzebnych, nieprzemyślanych wydatków. Jest to bardzo skuteczny sposób wspinania się na wyższe poziomy piramidy potrzeb finansowych.
 3. Spłać długi konsumpcyjne – posiadasz wysoko oprocentowane kredyty lub pożyczki? Zapewniam Cię, że środki przeznaczone na ich spłatę będą inwestycją Twojego życia. O dużo wyższej stopie zwrotu niż inwestycje w akcje czy fundusze inwestycyjne.
 4. Zbuduj fundusz bezpieczeństwa – może wydawać Ci się, że posiadasz pewne oszczędności, które mógłbyś zainwestować. Czy jednak jesteś przygotowany na niespodziewane wydatki? Musisz mieć przygotowany fundusz wydatków awaryjnych. Tych środków NIE MOŻNA uznać za część portfela inwestycyjnego!
  Dlaczego? A co się jednak stanie, jeżeli nagle stracisz pracę? Albo będzie trzeba wymienić pół silnika w samochodzie? Będziesz w pośpiechu zamykał inwestycje w tym wybranym przez los momencie? Tak być nie może. Najpierw musisz stworzyć fundusz wydatków awaryjnych, by spokojnie móc prowadzić portfel inwestycyjny i realizować swoją strategię.

Co dalej?

Oszacowanie kapitału inwestycyjnego jest ważne. Determinuje on horyzont inwestycyjny i umożliwia realizację kolejnych celów z piramidy potrzeb finansowych. Wyznaczeniem celów inwestycyjnych i horyzontu inwestycyjnego z nimi związanych zajmiemy się w kolejnym artykule z cyklu.

Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek problemy z obliczeniem kapitału inwestycyjnego lub dodaniem zakładki do arkusza to pisz śmiało do mnie maila lubo w komentarzu pod artykułem, na pewno pomogę!

Więcej w Inwestycje
Racjonalny Portfel Inwestycyjny - wprowadzenie
Racjonalny portfel inwestycyjny – wprowadzenie

Inwestycje pobudzają wyobraźnię. Kojarzą się z wielkimi zyskami wytrawnych graczy giełdowych oraz spektakularnymi bankructwami podczas załamania gospodarczego. Jest to jednak wyobrażenie bardzo wąskie. Inwestowanie jest złożonym procesem związanym z oszczędnościami, na który składa się wiele czynników. Świadome inwestowanie wymaga sporej wiedzy i wcale nie musi wiązać się z wielkim ryzykiem. Zbudowaniem solidnych reguł inwestowania dostosowanych do Twoich preferencji i możliwości, zarówno psychologicznych jak i finansowych, zajmiemy się w dzisiaj rozpoczynającym się cyklu artykułów „Racjonalny portfel inwestycyjny”.

Zamknij