Lorem ipsum pierwszy wpis amet

pierwszy wpis

Witam serdecznie! Mam na imię Mateusz i jestem autorem bloga który właśnie czytasz. Dziś są moje urodziny i postanowiłem zrobić sobie prezent. Po kilku miesiącach przygotowań uruchamiam bloga. W pierwszym wpisie nakreślę przed Tobą jego tematykę. Opowiem Ci co do tej pory zrobiłem aby go uruchomić. Rozrysuję Ci strategię jego rozwoju na najbliższe miesiące. Opowiem jakie problemy chcę rozwiązywać i co to oznacza dla Ciebie.

Dlaczego piszę bloga?

Dla Ciebie. Dążę do finansowej wolności poprzez sprawne zarządzanie finansami domowymi i chcę się z Tobą podzielić wykorzystywanymi przeze mnie technikami i narzędziami. Moją motywację można zawrzeć w tym właśnie zdaniu. Wiem, że mam wiedzę która może okazać się przydatna dla innych. Już niejednokrotnie dzieliłem się nią ze znajomymi i rodziną. Liczę że będę umiał sprawnie przekazać ją w formie wpisów na blogu również Tobie!

Dzisiaj kończę 25 lat, jestem rok po studiach, trzy miesiące po ślubie, od ponad dwóch lat pracuję w firmie konsultingowej. Już podczas studiów zacząłem wypracowywać sobie uporządkowany system zarządzania finansami. Jednak małżeństwo wywraca finanse domowe do góry nogami. Wraz z żoną nie odziedziczyliśmy majątku, zaczynamy go wspólnie budować. Jesteśmy więc w takiej samej sytuacji jak tysiące młodych małżeństw w Polsce. Mam pomysł na budowę solidnych podstaw finansowych i chcę się nim podzielić za pomocą regularnych wpisów na tym blogu. Po prostu 🙂

O czym będę pisał?

Pomysł na bloga finansowego wynika w 100% z moich zainteresowań i są to zagadnienia w których czuję się mocny. Jako trzy główne kategorie wpisów wyróżniłem: finanse domowe, inwestycje i rozwój osobisty. Najważniejsze są finanse domowe i to właśnie wokół nich będzie kręciła się treść bloga.

Finanse domowe

Przekażę Ci wiedzę jak kompleksowo zarządzać swoimi finansami domowymi. Zaplanujesz swoje finansowe cele. Pokażę Ci jak prowadzić budżet domowy i udostępnię Ci narzędzia ułatwiające jego prowadzenie. Dowiesz się jaka jest Twoja bieżąca sytuacja finansowa i co się nią składa. Spróbujemy wspólnie znaleźć potencjał do oszczędności i maksymalizacji przychodów. Zostaniesz Panem (lub Panią 🙂 ) własnych finansów domowych.

Rozwój osobisty

Nie jestem coachem, żeby pisać w nieskończoność o rozwoju osobistym. Jednak każdy z nas ma swój pomysł na życie, działa w określony sposób i realizuje cele, świadomie lub nie. Dobry plan i silna motywacja są podstawą do ogarnięcia finansów domowych. W tym kontekście będę pisał o rozwoju osobistym. Zagadnienia te będą dotyczyły w sposób pośredni Twojej sytuacji finansowej lub będą przygotowywały Cię do zarządzania nią. Będę Cię gorąco zachęcał do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i za decyzje, które podejmujesz. Racjonalne decyzje finansowe.

Inwestycje

Chyba każdy absolwent studiów ekonomicznych w pewnym momencie interesował się giełdą. Nie ominęło to również i mnie 🙂 Ciekawość rynków finansowych rozpaliłem w sobie właśnie na studiach. Pośrednio związana jest z nimi moja praca zawodowa. Niestety, inwestycje są zwieńczeniem drogi do wolności finansowej, a nie jej początkiem. Na ryzyko inwestycyjne pozwolić mogą sobie jedynie te osoby, których finanse domowe są już dobrze zarządzane. Dlatego o inwestycjach będę pisał stosunkowo późno, mimo iż w tej tematyce czuję się najmocniejszy. Na początku życia bloga priorytet będą miały dwie pozostałe kategorie wpisów.

Jak będę pisał?

W fazie planowania bloga podpunkt dotyczący treści zajął mi bardzo dużo czasu. Swoje plany bardzo często modyfikowałem i rozbudowywałem. Oto rezultat. Mój pomysł na bloga zakłada pojawianie się następujących wpisów.

Projekty

Fundament, opoka, kamień węgielny tego bloga. Chciałbym, aby większość wpisów na tym blogu stanowiła cykle artykułów Nazywam je projektami. Projekt jest ściśle zaplanowanym przeze mnie zbiorem artykułów, który w pełni wyjaśnia poruszany blok tematyczny. Pojawiające się w regularnych odstępach czasu artykuły będą się wzajemnie uzupełniały, budując wiedzę czytelnika na dany temat od podstaw. Od A do Z. Już teraz mam w planach kilka projektów w wyszczególnionych przeze mnie kategoriach. Pod koniec tego artykułu zapowiem pierwszy z nich 🙂

Racjonalne projekty są pomysłem, w związku z którym mam największe obawy. Czy projekty na temat których powstanie kilka artykułów pod rząd okażą się dla Ciebie przydatne? Czy uda mi się w pełni opisać poruszane przeze mnie zagadnienia? Czy pojawienie się wpisów raz na 1-2 tygodnie jest wystarczające czy lepiej byłoby publikować częściej, ale krótsze wpisy? To są główne rozterki z którymi się borykam. Racjonalne projekty są eksperymentem i jestem niezwykle ciekaw jak zostaną przez Ciebie odebrane. Bardzo zależy mi na Twojej opinii na ten temat. Jeżeli podzielisz się nią w komentarzu to będę bardzo wdzięczny!

Rankingi

Będę tworzył zestawienia dotyczące najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań, np. lokat bankowych lub najlepszych programów do zarządzania finansami. Często testuję nowe narzędzia, produkty lub usługi, czytam dużo książek. „Wow, super książka! Muszę o niej opowiedzieć żonie!” – człowiek aż chce się dzielić, nie tylko z najbliższymi 🙂

W rankingach nie będę opisywał pojedynczych rozwiązań. Często robię przegląd Internetu w poszukiwaniu najlepszych narzędzi – szkoda żeby ten czas przynosił korzyści wyłącznie mi. Wyniki moich poszukiwań będę przedstawiał właśnie w postaci rankingów, na podstawie których łatwo będzie podejmować decyzje o wyborze najlepszych rozwiązań. Dowiesz się, która lokata w danym miesiącu jest najkorzystniejsza, kiedy przechowywać pieniądze na koncie oszczędnościowym, a kiedy ulokować środki w spółki konkretnego indeksu giełdowego, jakimi aplikacjami warto się zainteresować.

Pomysłów na rankingi mam wiele. Oszczędzą Ci one kupę czasu na wyszukiwanie najlepszych rozwiązań i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Racjonalnie o…

Eksperyment z racjonalnymi projektami pozostaje niewiadomą, dlatego zostawiam sobie otwartą furtkę w postaci wpisów „Racjonalnie o..”. Być może pojawi się potrzeba skomentowania bieżących wydarzeń, poprosisz o artykuł na interesujący Cię temat odbiegający od obecnie prowadzonych racjonalnych projektów. Jeżeli uznam, że temat jest zgodny z misją bloga i że przyda się on większej ilości czytelników – biorę się do roboty 🙂 Rdzeniem bloga będą jednak artykuły które w 100% wyczerpują dane zagadnienie w ramach racjonalnych projektów, a wpisy „Racjonalnie o…” będą publikowane sporadycznie. Najczęściej pod pozytywną presją większości czytelników 🙂

Od czego zacząć?

Mimo że jest to mój pierwszy post na blogu, to prace nad nim uruchomiłem już kilka miesięcy temu. Żeby nie startować od zera, stworzyłem kilka stron które mogą Ci się przydać. Znajdziesz je na ciemnoniebieskim górnym pasku strony. Jako spis treści bloga może posłużyć Ci lista racjonalnych projektów. Poza zapowiedzią przyszłych projektów znajdziesz tam także krótki opis najważniejszych stron stałych bloga, takich jak biblioteczka czy niezbędnik.

Jak śledzić nowości na blogu?

Jeżeli chcesz być informowany o nowych wpisach na blogu oraz o moich dalszych planach, udostępniam Ci kilka kanałów informacyjnych. Przede wszystkim polecam zapisanie się na Racjonalny Newsletter. Poza informacjami o najnowszych wpisach na blogu, będę udostępniał dodatkową treść wyłącznie dla czytelników Racjonalnego Newslettera oraz z wyprzedzeniem informował o zbliżających się nowościach na blogu. Już teraz powstają pierwsze narzędzia, które ułatwią Ci podejmowanie decyzji finansowych. Zapisując się na Racjonalny Newsletter zostaniesz o nich poinformowany w pierwszej kolejności. Zapisz się!

Bardzo łatwo uzyskasz powiadomienia o nowych wpisach dzięki Racjonalnemu kanałowi RSS . Jeśli dana technologia nie jest Ci znana – nie martw się! Na pewno opiszę ją jeszcze na blogu, gdyż jest ona niezwykle przydatna i pozwala zaoszczędzić masę czasu.

Możesz mnie znaleźć także w popularnych sieciach społecznościowych. Zachęcam do polubienia Racjonalnego FanPage’a na Facebooku, gdzie dzielę się informacjami o nowych wpisach na blogu, oraz śledzenia mnie na Twitterze, gdzie prowadzę luźniejsze dyskusje z użytkownikami tego serwisu.

Pierwszy projekt – Działaj Racjonalnie

Mam wielki zaszczyt zapowiedzieć pierwszy projekt na blogu – Działaj racjonalnie. Będzie to projekt z zakresu rozwoju osobistego kładący solidny fundament pod codzienne działanie. Projekt ten jest niezbędny dla każdego, kto chce rozpocząć swoją drogę do finansowej wolności. Więcej informacji ujawnię już w najbliższy poniedziałek!

Prośba o feedback

Jest to mój pierwszy wpis na blogu, dlatego bardzo zależy mi na informacji zwrotnej. Czy podoba Ci się szata graficzna bloga? Czy spotkałeś się z jakimiś trudnościami na blogu? Czy idea racjonalnych projektów przypadła Ci do gustu? A może chciałbyś żebym stworzył jakieś narzędzia lub wpisy na konkretny temat? Jeśli tak to napisz mi o tym koniecznie poprzez formularz lub w komentarzu pod tym wpisem!