Niezbędnik

niezbednik

Przedstawiam Ci mój osobisty niezbędnik 🙂 Na wypracowanie optymalnego środowiska pracy poświęciłem wiele wolnego czasu. Być może zbyt wiele. Nie był to jednak czas stracony. Poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi realizuję postawione sobie cele osobiste w sposób przemyślany i efektywny. Bez tych narzędzi nie byłoby to możliwe.

Być może czytając tego bloga nieraz zadawałeś sobie pytanie z jakich sprzętów, serwisów, usług i aplikacji korzystam. Poniżej prezentuję Ci szeroką listę rozwiązań których używam w codziennych zadaniach według stanu na dzień 12 lipca 2015. Mam nadzieję że znajdziesz coś dla siebie!

Część podanych poniżej odnośników jest linkami partnerskimi. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na zakup danego produktu lub usługi poprzez link zamieszczony na blogu, otrzymam za to pewne wynagrodzenie.

Czy uważam że to w porządku? Tak, inaczej bym o tym nie pisał 🙂 Nie wstydzę się ani jednego promowanego przeze mnie narzędzia gdyż wiem, że jest ono najlepsze w swoim rodzaju lub po prostu bardzo dobre i warto o nim wiedzieć. Sam używam tych narzędzi lub zamierzam to robić w najbliższej przyszłości. Z czystym sumieniem mogę je polecić. A jeżeli je zakupisz to będę wiedział, że przyda się ono również Tobie 🙂

Niezbędnik z zakresu finansów osobistych

 • Microsoft Money – mój główny program do zarządzania finansami osobistymi. Opiszę go dokładniej w osobnym wpisie. Nie spełnia w 100% moich wymagań, dlatego niezależnie pracuję nad włąsnym arkuszem Excel. Jak skończę to na pewno udostępnię go za darmo na blogu.
 • Rachunek bankowy w PLN – mój główny rachunek to BPH Lubię to! Konto z kartą debetową Master Card. Założyłem go w promocji bankowej, dzięki czemu do końca czerwca 2016 roku uzyskuję 3 % zwrotu za wszystkie płatności kartą (zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych). Analogiczny rachunek ma moja żona, dzięki czemu maksymalizujemy wysokość bonusu bankowego. Dodatkowo założyłem żonie Smart Konto – jest ono w 100% darmowe. Jest to konto do którego nie mam dostępu – moja żona opłaca z niego wydatki na prezenty oraz babskie wydatki – nie wnikam 🙂
 • Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – bardzo często je zmieniam w zależności od oferowanego przez banki oprocentowania. Preferuję konta oszczędnościowe, gdyż umożliwiają awaryjną wypłatę środków bez utraty odsetek. Więcej informacji o posiadanych i polecanych przeze mnie lokatach w kategorii rankingi.
 • Rachunki bankowe w walutach obcych – obecnie korzystam z rachunków w EUR i USD w kantorze internetowym Alior Kantor. Do każdego rachunku mam także darmową kartę debetową. Posiadanie tych konta jest niezwykle przydatne zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych (płatność kartą + dobre kursy wymiany walut) i zakupach internetowych np. z Aliexpress z Chin lub zakupach gier przez Steam, Origin i Humble Bundle.
 • Pozostałe produkty bankowe – korzystam z bardzo wielu produktów bankowych w celu optymalizacji przychodów z tytułu tzw. benefitów bankowych. Są to wszelkiego rodzaju bonusy pieniężne (lub rzeczowe np. tablety) od banków za dokonywanie płatności kartami. Nie wypisuję ich tutaj, gdyż ich lista jest bardzo dynamiczna i często się zmienia. O tego typu promocjach informuję na bieżąco na blogu w kategorii rankingi.

Niezbędnik z zakresu inwestycji

 • Rachunek maklerski – swego czasu robiłem research najtańszych rachunków maklerskich i mój wybór padł na db Makler, który jest najtańszym rachunkiem maklerskim dostępnym obecnie na rynku. Dodatkowo mam założony rachunek w DM BOŚ, ze względu na doskonałe narzędzie…
 • …BOŚ Bossa Skaner – wyśmienity skaner danych fudnamentalnych, idealnie odpowiadający moim potrzebom.
 • Biznesradar – inny często używany przeze mnie skaner fundamentalny. Na tej stronie porównasz także wskaźniki spółki na tle konkurencji!
 • Macronext – terminarze dotyczące Spółek i wydarzeń gospodarczych. Idealny przegląd tego czym będą żyły rynki finansowe w najbliższych dniach.
 • Arena – najlepszy darmowy program do prostej analizy technicznej. Wyróżnia się przede wszystkim automatycznym ładowaniem notowań z internetu, co u konkurencji jest zazwyczaj funkcjonalnością płatną. W Arenie jest za darmo.
 • PowerTrader – rzadziej używany przeze mnie program, przede wszystkim do szybkiego przeglądu rynku.
 • Quotes Update – wyśmienite narzędzie do pobierania historycznych notowań. Używam go do pobierania notowań, które później importuję do Excela gdzie ulegają dalszej obróbce.
 • RSS GPWInfoStrefa – w połączeniu z moim ulubionym czytnikiem RSS (feedly) jest kopalnią informacji o bieżącej działalności spółek notowanych na GPW. Potrafi zapchać kanał RSS, jest zbiorem wiadomości z parkietu z pierwszej ręki.

Niezbędnik z zakresu rozwoju osobistego

 • Kalendarz A5 z widokiem tygodniowym – kupiony za 4 zł w którymś z hipermarketów. W każdy weekend zapisuję w nim rzeczy do zrobienia na dany tydzień. Nie korzystam z kalendarzy elektronicznych ani internetowych.
 • System teczek A4 – na pewno opiszę go jeszcze szerzej na blogu:
  • Teczka otwierana z kartkami A4 w której zapisuję wszystko co przychodzi mi do głowy 🙂
  • Teczka zamykana na gumkę – wrzucam do niej dokumenty, paragony i pocztę którymi muszę zająć się później.
  • Teczka z przezroczystym koszulkami – w osobnych koszulkach przechowuję wszelkiego rodzaju materiały związane z moimi projektami. Jedna koszulka na projekt.
  • Teczkowe archiwum – teczki z dokumentami archiwizowanymi np. gwarancjami sprzętów, umowami bankowymi, badaniami lekarskimi itp. Leżą spokojne w pudle na regale.
 • Google Chrome – moja podstawowa przeglądarka internetowa. Główną jej zaletą jest automatyczna synchronizacja na wszystkich używanych przeze mnie urządzeniach.
 • Feedly – wspomniany już wcześniej przeze mnie czytnik RSS, w którym agreguję ciekawe blogi i portale z newsami. Razem z nim piję poranną kawę 🙂
 • Evernote – wyśmienity program do przechowywania wszelkiego rodzaju notatek i wycinków stron www. Służy mi jako archiwum elektroniczne (komputerowy odpowiednik teczkowego archiwum).
 • Trello – narzędzie internetowe tworzone z myślą o pracy grupowej. Stosuję je jako pomoc przy planowaniu celów osobistych, gdyż posiada ciekawą wizualizację zapisywanych w nim informacji w postaci boxów. O tym narzędziu przeczytasz na blogu jeszcze nie raz. Trello wykorzystywaliśmy także wspólnie z żoną przy organizacji naszego wesela 🙂
 • Mailbox – aplikacja pcoztowa na telefon z androidem, która pozwala mi błyskawicznie przetwarzać wszystkie skrzynki pocztowe. Prosta i funkcjonalna.

Pozostałe narzędzia

Oczywiście nie dam rady zaprezentować wszystkich narzędzi które używam. Wydaje mi się jednak że najważniejsze z nich zostały przeze mnie wypisane. Gdybyś miał jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące polecanych przeze mnie narzędzi, usług i produktów – pisz do mnie śmiało. Być może dzięki Twoim sugestiom uda się udoskonalić ten zbiór, który posłuży pozostałym czytelnikom.

[shareaholic app=”share_buttons” id=”14813590″]