Obszary życia, czyli czym żyjemy na co dzień

Przed Tobą plan uporządkowania obszarów życia, w których działasz na co dzień. Poznanie tych obszarów stanowi punkt wyjścia do wyznaczenia celów osobistych. Przed postawieniem sobie celów musisz wiedzieć, w jakich dziedzinach je zaplanować. Musisz poznać i zrozumieć co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze.

Obszary życia – ale o co chodzi?

Odkąd pamiętam, zawsze wyznaczałem sobie cele. Przybierały one różne formy: notatek na urządzeniach elektronicznych, zapisków w małym zeszyciku. Niejednokrotnie trzymałem je jedynie w głowie. Po pewnym czasie o nich zapominałem lub przestawałem śledzić ich postępy, nie realizując swoich zamierzeń. Brakowało mi ich uporządkowania. Dlatego w ubiegłym roku po raz n-ty siadając do wyznaczenia celów chciałem zrobić to dobrze. I zrobiłem. Obecny system wyznaczania celów wyśmienicie się sprawdza. W tym kursie opiszę drogę jego powstawania, abyś mógł sam stworzyć maszynę do realizacji celów dostosowaną do Twoich potrzeb. Oto pierwszy krok!

Poznaj otoczenie w którym żyjesz

Poznanie swojego otoczenia jest pierwszym, niezbędnym krokiem do poprawnego wyznaczenia celów. Pozwala nakreślić ramy działania. Zastosujemy metodę indukcji – przechodzimy od ogółu do szczegółu. Wykonałem już tę pracę za Ciebie. Zastanowiłem się, w jakim otoczeniu żyjemy na co dzień. Jakie obszary życia można wyróżnić? Mało profesjonalny szkic moich przemyśleń oraz jego czytelną kopię przedstawiam poniżej 🙂

Pismo - obszary życia
Obszary życia – szkic
Diagram - obszary życia
Wersja z której można cokolwiek odczytać 🙂

Obszary życia

Zidentyfikowałem osiem obszarów życia:

  1. Wiara i duchowość,
  2. Działalność społeczna,
  3. Rodzina,
  4. Znajomi,
  5. Zdrowie,
  6. Finanse,
  7. Wiedza i umiejętności,
  8. Rozrywka i zainteresowania.

Nie wiem czy istnieje gdzieś w literaturze usystematyzowane lub naukowe ujęcie tego co wyżej przedstawiłem – podejrzewam że tak. Jeśli znasz tego typu opracowania to proszę Cię daj mi o tym znać w komentarzu!

Ja jestem zwykłym gospodarzem gościem – młodym, pracującym na etacie na początku swojej kariery zawodowej. Takie rozrysowanie aspektów życia bardzo pomogło mi w późniejszym wyznaczeniu celów i ich realizacji. Liczę że sformalizowanie tego procesu pomoże także Tobie. Przejdziemy teraz do krótkiej charakterystyki każdego z obszarów.

Wiara i duchowość

Myślę że ten obszar życia występuje w życiu codziennym każdego z nas, zarówno wierzących jak i z religią mających niewiele wspólnego. Sam jestem osobą głęboko wierzącą w Boga, stąd też obszar ten jest dla mnie niezwykle istotny. Nie znaczy to jednak, że namawiam Cię do spojrzenia na swoje życie pod kątem konkretnej religii. Dla jednych obszar ten będzie znaczył życie w zgodzie z konkretnymi wartościami religijnymi, dla drugich chęć osiągnięcia spokoju ducha lub głębokich przeżyć emocjonalnych. Warto jednak zastanowić się, czy „sukcesy” w tym obszarze nie wpłyną pozytywnie na Twoje życie.

Działalność społeczna

Polega na postrzeganiu siebie jako członka pewnej grupy, populacji – ogólnej społeczności. Dla mnie obszar ten związany jest przede wszystkim z potrzebami bliźnich. Obszar ten dotyczy zarówno społeczności jako populacji ludzkiej lub narodowości, kraju – zarówno obecnych jak i przyszłych pokoleń.

Rodzina

Większość ludzi deklaruje rodzinę jako najważniejszą z wartości. Obszar rodziny w moim rozumieniu składa się z „dwóch okręgów”. Pierwszy z nich składa się ze współmałżonka i dzieci (na rękopisie oznaczone jako jako „pyćki” – tak mówimy na dzieci z żoną 🙂 ) oraz pozostałej części rodziny.

Znajomi

Długo rozmyślałem nad tym, czy nie połączyć obszarów rodzina i znajomi w jeden, o przykładowej nazwie „kontakty międzyludzkie”. Zwyciężyła różnica w relacjach pomiędzy poszczególnymi uczestnikami obu grup. Nie uważam jednak, że jest to obszar mniej ważny niż rodzina. Wie o tym każdy kto ma oddanego przyjaciela bądź przyjaciółkę, grupę świetnych znajomych którzy poszliby za Tobą w ogień. Warto te relacje pielęgnować i zaplanować ich nieustanny rozwój, gdyż są one niezastąpioną częścią życia.

Zdrowie

Szlachetne zdrowie… Większość nas chce żyć jak najdłużej, jednak czy o to dbamy? Styl życia, aktywność fizyczna i umysłowa niepodważalnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Konieczność rozwoju w tym obszarze jest powszechnie uznawana, o czym świadczy mnogość dostępnych diet – cudów pozwalających schudnąć 🙂 . Dla mnie aspekt ten ma znaczenie w zakresie utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej oraz atrakcyjności fizycznej dla żony i przyszłych dzieci (aby się w przyszłości taty nie wstydziły :))

Finanse

O sposobach odnalezienia się w tym obszarze życia już niedługo będę pisał na tym blogu. Dopiero teraz o tym wspominam? A no tak. Pieniądze traktuję jako środek do realizacji celów w pozostałych obszarach. Tylko i wyłącznie w ten sposób. Planując cele w tym obszarze należy zwrócić uwagę na jego bardzo szeroki zakres. Zawiera się w nim zarówno kariera na etacie, droga własnego biznesu lub inwestora. Do tego dochodzą kontakty biznesowe w każdym z obszarów. Tematyka obszaru finansów jest niezwykle obszerna. Postaram się, żebyś poprzez lekturę bloga czuł się w tym obszarze jak ryba w wodzie.

Wiedza i umiejętności

Szeroko pojęty rozwój osobisty. Jest to bardzo wdzięczny obszar do wyznaczania celów, gdyż pojedynczych umiejętności lub zagadnień do nauki można znaleźć miliony. Niezwykle ważne jest rozwijanie się w odpowiednim kierunku. Ja w obszarze wiedzy i umiejętności stawiam przede wszystkim na wiedzę życiową do przekazania moim przyszłym dzieciom, wiedzę ekspercką dotyczącą fachu w którym pracuję oraz umiejętności miękkie z zakresu kontaktów międzyludzkich (zwłaszcza w ostatnim z nich mam sobie dużo do zarzucenia). Zazwyczaj obszar ten jest niezwykle cenny w finansowym aspekcie życia dla osób pracujących na etacie.

Rozrywka i zainteresowania

Ostatni, ale jakże istotny obszar życia, przyznam że troszkę przeze mnie zaniedbywany. Dotyczy rozwijania w sobie pasji, odkrywania nowych hobby, umiejętności wypoczywania w taki sposób, aby czerpać z życia całymi garściami. Można go także traktować jako motywator, przystanek pomiędzy osiąganiem celów w pozostałych obszarach życia.

To był ostatni obszar. Za tydzień – wyznaczenie celów

Poznałeś już obszary życia. W przyszły poniedziałek opublikuję artykuł dotyczący efektywnego wyznaczania celów. Już teraz możesz zacząć kłaść fundament pod lepszą organizację swojej codzienności. Wypisz na kartce A4 wszystkie osiem obszarów, do każdego z nich przyporządkowując najważniejsze sprawy z nim związane. Przy okazji opisu metodologii racjonalnego wyznaczania celów (już za tydzień!) sprawdzimy jak Ci poszło 🙂 .

Każdy z nas jest inny. Warto żebyś zastanowił się, czy zaprezentowane przeze mnie obszary pokrywają wszystkie najważniejsze aspekty Twojego życia. Jeśli Ci to pomoże – rozrysuj je tak jak ja, rozpisz na czystej kartce A4 lub w jakikolwiek sposób zilustruj. Gdybym o czymś zapomniał lub gdybyś się ze mną nie zgadzał, daj mi o tym koniecznie znać w komentarzu. Być może pozwoli to ulepszyć kurs dla innych czytelników. Dzięki i do usłyszenia!