Racjonalny portfel inwestycyjny – wprowadzenie

Racjonalny Portfel Inwestycyjny - wprowadzenie

Inwestycje pobudzają wyobraźnię. Kojarzą się z wielkimi zyskami wytrawnych graczy giełdowych oraz spektakularnymi bankructwami podczas załamania gospodarczego. Jest to jednak wyobrażenie bardzo wąskie. Inwestowanie jest złożonym procesem związanym z oszczędnościami, na który składa się wiele czynników. Świadome inwestowanie wymaga sporej wiedzy i wcale nie musi wiązać się z wielkim ryzykiem. Zbudowaniem solidnych reguł inwestowania dostosowanych do Twoich preferencji i możliwości, zarówno psychologicznych jak i finansowych, zajmiemy się w dzisiaj rozpoczynającym się cyklu artykułów „Racjonalny portfel inwestycyjny”.

Otrzymałem od Was wiele wiadomości z pytaniami o wpisy z zakresu inwestowania. Niezwykle się cieszę, że w końcu udaje mi się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Ja też długo oczekiwałem startu tego projektu, gdyż pozwolił mi on uporządkować własną wiedzę w tym zakresie.

Sama tematyka inwestycji jest niezwykle obszerna. Swego czasu opublikowałem na racjonalnym facebooku mapę myśli z mojego reserachu. Uporządkowanie tej wiedzy zajęło mi sporo czasu. Wiem, że udało mi się to zrobić skutecznie. Przygotowałem także (jestem w trakcie przygotowywania) kilka narzędzi w Excelu. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy racjonalne podstawy portfela inwestycyjnego, który pomoże Ci skutecznie pomnażać oszczędności.

Projekt Racjonalny portfel inwestycyjny

„Racjonalny Portfel Inwestycyjny”

Racjonalny portfel inwestycyjny to cykl artykułów z zakresu inwestycji. Stwórz racjonalne podstawy portfela inwestycyjnego, które pomogą Ci skutecznie pomnażać oszczędności.

 1. Racjonalny portfel inwestycyjny – wprowadzenie
 2. Kapitał inwestycyjny – jakie środki możesz zainwestować?
 3. Cel inwestycji
 4. Czas
 5. Rynki inwestycyjne
 6. Stopa zwrotu i ryzyko
 7. Portfel inwestycyjny
 8. Wiedza

Cel cyklu „Racjonalny portfel inwestycyjny”

W tym cyklu nie powiem Ci, kiedy i w co dokładnie powinieneś inwestować. Nawet bym nie mógł tego zrobić, ponieważ nie mam uprawnień doradcy inwestycyjnego. Nie będę pisał także o tym, w jaki sposób analizować konkretne instrumenty finansowe oraz dany rynek (np. analiza fundamentalna spółek giełdowych). Jeszcze nie teraz.

Celem tego cyklu artykułów jest zarysowanie ogólnych ram portfela inwestycyjnego, przygotowujące Cię do stworzenia pełnego systemu inwestycyjnego. Odpowiem na podstawowe pytania związane z inwestycjami abyś dokładnie zrozumiał, czym są a czym nie są inwestycje. Pozwoli to uniknąć przyszłych rozczarowań w stylu „nigdy nie zainwestuję na giełdzie, gdyż to jedno wielkie oszustwo”.

Jednak nie będzie to cykl wyłącznie teoretyczny. Z każdym artykułem będziemy dokładać kolejną praktyczną cegiełkę do fundamentu tworzonego pod przyszłe inwestycje. Ostatni artykuł cyklu „Racjonalny portfel inwestycyjny” zakończysz z odpowiedziami na następujące pytania:

 • Jakie środki powinienem inwestować?
 • Jakie mogą być moje cele inwestycyjne?
 • Jaki wpływ na inwestycje ma upływający czas?
 • Na jakich rynkach można inwestować?
 • Jakich zysków i strat można oczekiwać z inwestycji w różne instrumenty finansowe?
 • Jakie instrumenty finansowe i w jakich proporcjach powinny znaleźć się w moim portfelu inwestycyjnym?
 • Jaką wiedzę musisz posiąść, żeby móc zainwestować prawdziwe pieniądze?

Jaką wiedzę musisz posiąść, żeby móc inwestować prawdziwe pieniądze?

O tym jaki rachunek maklerski czy IKE otworzyć lub akcje której spółki kupić, będę pisał w kolejnych dwóch cyklach artykułów. Wystartują one równocześnie, prawdopodobnie zaraz po cyklu „Racjonalny portfel inwestycyjny”.

Pierwszy z nich będzie uzupełniał wiedzę o inwestycjach w aspekcie praktycznym. Omówimy w nim metody analizy poszczególnych instrumentów finansowych. Pozwolą nam one na dobór inwestycji do portfela inwestycyjnego. Zależy mi, żeby stworzone zasady doboru instrumentów finansowych do portfela (np. zakupu i sprzedaży akcji) były jak najbardziej sformalizowane. Pozwoli to na ograniczenie czynnika psychologicznego i podejmowanie racjonalnych decyzji.

Drugi z projektów będzie czysto praktyczny. Planuję założyć własny portfel inwestycyjny, na rzeczywistym rachunku maklerskim (wcześniej zapewne stworzę ranking najlepszych rachunków). Pokażę Ci dokładny, racjonalny proces stojący za podejmowanymi przeze mnie w tym portfelu decyzjami inwestycyjnymi. Będziemy mogli wspólnie omawiać moje wybory i komentować wyniki. Być może też zdecydujesz się na stworzenie własnego portfela. Nie mogę się doczekać 🙂

Co wyróżnia inwestycje?

W dzisiejszym wstępie do cyklu artykułów chciałbym jeszcze krótko omówić cechy inwestycji. Zacznę formalnie, od przytoczenia jednej z definicji inwestycji:

Inwestycja to wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji dla przyszłych, niepewnych korzyści.

Definicja wskazuje na cechy inwestycji. Weźmy je pod lupę.

…wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji…

Inwestycje nierozerwalnie wiążą się z oszczędnościami. Aby skutecznie inwestować trzeba mieć odłożone środki, które nie mogą być przeznaczone na codzienne wydatki (definicyjną bieżącą konsumpcję). Nie bez przyczyny poprzednim cyklem artykułów na blogu był „Moje finanse racjonalnie”. Miał on za zadanie pomóc Ci uporządkować Twoje finanse, abyś wiedział na co możesz sobie pozwolić w zakresie inwestycji. Więcej o oszczędnościach, a więc o kapitale inwestycyjnym już w kolejnym artykule.

…dla przyszłych…

Człowiek chce mieć tu i teraz, niż później. Taka jest natura ludzka. Inwestycje są jednak związane z przyszłością. Horyzont inwestycyjny oraz cele na przyszłość to niezwykle istotne cechy inwestycji. W kolejnych artykułach przedstawię Ci w jaki sposób cele inwestycyjne determinują horyzont inwestycyjny. Udowodnię także, że w inwestycjach czas gra na Twoją korzyść – im wcześniej zaczniesz oszczędzać i inwestować – tym lepiej.

…niepewnych korzyści.

Zysk i strata. Stopa zwrotu i ryzyko. Nierozerwalne ze sobą, jak zbrodnia i kara. Stopa zwrotu, tak zupełnie po ludzku, jest najważniejszą cechą inwestycji. Ile mogę zarobić? Jakiej stopy zwrotu mogę oczekiwać? Są to pytania bardzo groźne, jeżeli nie będzie się ich zadawało wraz z pytaniami o potencjalne ryzyko konkretnego rynku i instrumentu inwestycyjnego.

Cóż nam po wysokiej stopie zwrotu, jeżeli ryzyko jest jeszcze wyższe? Odpowiedź na to pytanie znają najlepiej „inwestorzy” z Amber Gold, „sezonowi gracze” na rynku walutowym Forex, czy przedsiębiorstwa które przed kryzysem finansowym „zabezpieczały się” na rynku terminowym. W kursie „Racjonalny portfel inwestycyjny” wraz ze stopą zwrotu zawsze będziemy omawiali potencjalne ryzyko.

Wspomnimy także o czynnikach psychologicznych oraz indywidualnych skłonnościach do ponoszenia ryzyka lub awersji do ryzyka. Wybierzemy te rynki i instrumenty inwestycyjne, które najlepiej pasują do Twoich indywidualnych preferencji. Racjonalnie.

Co o tym myślisz?

Spis treści cyklu „Racjonalny portfel inwestycyjny” tworzyłem niezwykle długo. Bardzo Cię proszę: napisz w komentarzu co sądzisz o stworzonym przeze mnie podziale tematów na kolejne artykuły cyklu. Może pominąłem coś istotnego o czym chciałbyś przeczytać? A może uważasz, że powinienem od razu wystartować z praktyczną częścią portfela inwestycyjnego? Za wszelkie uwagi będę dozgonnie wdzięczny! W zależności od pory dnia w której to czytasz: życzę Ci miłego dnia lub wieczoru :)