Moneyback – ranking kont osobistych zwracających pieniądze

moneyback

Moją ulubioną formą korzyści uzyskiwanych od banków jest moneyback za płatności kartą. Więcej o samym produkcie oraz ranking obecnych ofert bankowych z moneyback w dzisiejszym wpisie.

W ostatnim czasie kilka osób pytało mnie, czy mogę polecić jakieś rachunki bankowe pozwalające na regularne oszczędności. Dziś wychodzę na przeciw Waszym oczekiwaniom 🙂 Bardzo dobrym produktem tego typu są rachunki bankowe oferujące tzw. moneyback.

Czym jest moneyback?

Moneyback polega na zwrocie części pieniędzy wydawanych kartą debetową. Bank zazwyczaj w kolejnym miesiącu zwróci Ci część wydanych pieniędzy. W praktyce oznacza to, że codzienne zakupy robisz z niewielkim rabatem, określonym przez procent moneybacku.

Wyobraź sobie taką sytuację: stoisz przy kasie w sklepie. Właśnie wyłożyłeś na taśmę swoje codzienne zakupy, takie jak jedzenie czy środki czystości. Kasjerka drukuje paragon – płacąc kartą bank zwróci Ci określony procent z tego kwitka. Brzmi fajnie prawda? 🙂

Warunki moneyback

W praktyce banki narzucają na swoje oferty moneyback pewne ograniczenia, w tym m.in.:

  1. Maksymalna kwota zwrotu – banki ograniczają maksymalne korzyści w wymiarze miesięcznym, rocznym (np. maksymalny zwrot w ciągu miesiąca 50 zł, w ciągu roku 600 zł)
  2. Czas – moneyback zazwyczaj trwa przez określony czas trwania promocji,
  3. Rodzaj wydatków – bank może określić zwrot części płatności w określonych sklepach np. na stacjach paliw, w kinach lub supermarketach,
  4. Pozostałe – banki mogą uzależniać zwrot w określonych przypadkach, np. przy posiadaniu odpowiedniego salda oszczędności na rachunku, przy zapewnieniu określonego wpływu środków na konto itp.

Moneyback – czy warto?

Moneyback jest bardzo praktyczny, gdyż pozwala uzyskiwać korzyści z wydatków, które i tak byśmy ponieśli każdego dnia. Pozwala Ci to niejako kupować towary po cenie niższej niż ta widniejąca w sklepie, a rabat uzyskujesz zazwyczaj z miesięcznym opóźnieniem.

Ja uwielbiam tego typu oferty. Wraz z żoną mamy dwa osobne konta oferujące moneyback (od lipca 2015). W ciągu tych 9 miesięcy za nasze codzienne zakupy bank zwrócił nam 664,93 zł! Wystarczyło tylko założyć konto w odpowiednim banku i dokonywać codziennych zakupów 🙂 W czerwcu kończy nam się okres tej promocji w BPH (na dzień dzisiejszy nie można z niej skorzystać) i już rozglądam się za alternatywą. Wynikiem tych poszukiwań jest dzisiejszy ranking.

Część (nie wszystkie) podane przeze mnie odnośniki są linkami partnerskimi. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na skorzystaniem z opisywanego konta bankowego poprzez link zamieszczony na blogu, otrzymam za to dodatkowe wynagrodzenie od organizatora promocji, które wspomoże rozwój tego bloga.

Oferty które opisuję zostały wyselekcjonowane i na moment ich publikacji są najlepsze na rynku. Wiem, że warto podejmować racjonalne decyzje i korzystać z kont bankowych oferujących korzyści. Ja to robię i poprzez publikację tego rankingu, chcę to ułatwić także Tobie.

T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Moneyback

Dodatkowy komentarz do konta: Zwrot nie obejmuje zakupów w kasynach, zakładach bukmacherskich, zagranicznych płatności profesjonalnych, usług transportowych, usług finansowych w instytucjach finansowych i u brokerów ubezpieczeniowych oraz przekazów internetowych. Moneyback obowiązuje „do odwołania”, przy czym bank zobowiązuje się do zachowania 2-miesięcznego okresu obowiązywania promocji w przypadku ogłoszenia zakończenia moneybacku.

Załóż konto T-Mobile Usługi Bankowe z moneyback tutaj.

Alior Bank Konto Rozsądne

Alior Konto Rozsadne Moneyback

Dodatkowy komentarz do konta: Aby móc skorzystać z moneyback, należy zapewnić wpływ wynagrodzenia, renty, emerytury lub stypendium na Konto Rozsądne. Nie może to być przelew z dowolnego konta (nie możemy dokonać go sami), tylko zadeklarowana odpowiednim pismem płatność (np. polecenie przelania wynagrodzenia u naszego pracodawcy, w ZUS lub na uczelni). Za to wielkość tego wpływu nie ma większego znaczenia 🙂

Załóż Alior Bank Konto Rozsądne z moneyback tutaj.

Getin UP Free

Getin Bank UP Free Moneyback

Dodatkowy komentarz do konta: Warto wspomnieć, że ze zwrotu stypendium mogą skorzystać również doktoranci 🙂 Aby skorzystać z moneyback w kinie, należy wspomnieć przy kasie o posiadaniu karty banku, a kasjer odpowiednio nabije rabat. Zwrot w kinie dotyczy zarówno kupna biletów jak i części gastronomicznej (nasz ukochany popcorn).

Załóż Getin Bank UP Free z moneyback tutaj (koniecznie dopytaj o konto UP FREE, nie zwykłe konto UP).

Eurobank Konto Active

Eurobank Konto Active Moneyback

Dodatkowy komentarz do konta: Zwrot obejmuje wydatki na sport, rekreacje i rozrywkę, tj.: podróże (zorganizowane, rezerwacje), zakwaterowanie, transport, kina, teatry, opery, muzea, parki rozrywki, restauracje, bary i fastfoody, puby i kawiarnie, kluby muzyczne, kluby fitness, baseny, aquaparki, sklepy sportowe, aktywne spędzanie czasu, SPA, szkoły tańca. Pełna lista miejsc w których dokonywany jest zwrot tutaj.

Załóż Eurobank Konto Active z moneyback tutaj (samo konto) lub tutaj (z atrakcyjną lokatą).

Toyota Konto Jedyne

Toyota Bank Konto Jedyne Moneyback

Dodatkowy komentarz do konta: Wysokość zwrotu zależy od środków posiadanych na koncie oraz płatności kartą. Progi są następujące:

  • Zwrot 5%, jeśli średnie saldo w miesiącu na koncie jedynym wynosi 1 tys. zł, na koncie jest 10 tys. zł oszczędności i zapłacimy kartą poza stacjami paliw min. 500 zł.
  • Zwrot 6%, jeśli średnie saldo w miesiącu na koncie jedynym wynosi 2 tys. zł, na koncie jest 30 tys. zł oszczędności i zapłacimy kartą poza stacjami paliw na min. 800 zł.
  • Zwrot 8%, jeśli średnie saldo w miesiącu na koncie jedynym wynosi 2,5 tys. zł, na koncie jest 40 tys. zł oszczędności i zapłacimy kartą poza stacjami paliw na min. 800 zł.
  • Zwrot 10%, jeśli średnie saldo w miesiącu na koncie jedynym wynosi 3 tys. zł, na koncie jest 50 tys. zł oszczędności i zapłacimy kartą poza stacjami paliw na min. 1 tys. zł.

Warunki te są dość restrykcyjne, gdyż dość dużo środków trzeba trzymać w Toyota Bank i aktywnie korzystać z karty żeby skorzystać z moneybacku. Są jednak do spełnienia, zwłaszcza jeżeli ktoś zakładał np. lokatę z premią, którą swego czasu opisywałem na Racjonalnym Facebooku (ja ją założyłem).

Załóż Toyota Bank Konto Jedyne z moneyback tutaj.

mBank eKONTO

mBank eKONTO Moneyback

Dodatkowy komentarz do konta: Największy problem z tą ofertą jest taki, że mało kto nie miał konta w mBanku, a z moneyback mogą skorzystać tylko nowi klienci. Gdyby nie to, oferta bardzo przyzwoita (mimo że ograniczona do 5 miesięcy), zwłaszcza jeżeli skorzysta się z niej do 31.05.2016 otrzymując podwójny bonus 🙂

Załóż mBank eKONTO Standard z moneyback tutaj.

Pozostałe konta

Poza wyżej opisanymi kontami znalazłem kilka ofert, których z różnych względów postanowiłem nie opisywać . W mojej opinii konta te mogą okazać się przydatne tylko wąskiej grupie osób (np. osoby korzystające z usług pocztowych) lub moneyback jest na tyle mały, że nie warto się fatygować (np. przy niskich opłatach za telefon). Być może się mylę, dlatego poniżej krótka charakterystyka i linki do pozostałych ofert 🙂

Orange finanse – tylko dla abonentów Orange, zwrot 5zł lub 10zł / miesiąc za płatności za faktury Orange.

BZWBK 1|2|3 – 1% zwrotu z rachunków za gaz, 2% zwrotu z rachunków za prąd, 3% zwrotu z rachunków za internet/TV/Telefon. Oferta niby fajna, ale nie wiem jak wysokie trzeba by mieć opłaty, żeby wykorzystać maksymalny limit zwrotu 25 zł / miesiąc. Zamiast tego polecam ograniczyć tego typu wydatki np. poprzez zmianę dostawców usług w celu obniżenia opłat 🙂

BPH Kapitalne Konto dla Klientów ZUS – 5% zwrotu na konto za płatności kartą w aptekach w całej Polsce, do 30 zł miesięcznie. Należy zapewnić co miesiąc wpływy na Kapitalne Konto z tytułu świadczenia emerytalno–rentowego. Promocja przeznaczona dla osób powyżej 55 roku życia. Ze statystyk Racjonalnie.pl wynika, że praktycznie takie osoby tu się nie pojawiają (choć w tym miejscu chciałbym pozdrowić te 2,97% czytelników 🙂 ).

BOŚ EKOkonto bez Kosztów – jednorazowy zwrot 600 zł na zakupy w sklepie sportowym przy wyrobieniu karty kredytowej. Pomijając opłaty, z bankiem trzeba związać się aż na 4 lata! Wykluczyłem od razu, choć może ktoś z Was zechce obniżyć sobie np. koszt zakupu nowego roweru.

Bank Pocztowy Konto ZawszeDarmowe – 10% zwrotu wydatków na zakup znaczków (max. 10 zł / miesiąc), nadanie listów lub paczek oraz 10% zwrotu kwoty opłacanych rachunków na Poczcie (max. 20 zł miesięcznie przez 5 miesięcy). Jeżeli często wysyłasz listy i paczki oraz dokonujesz opłat na poczcie – być może warto rozważyć. Jednak pewnie lepiej wyjdziesz na tym, jeśli rachunki zaczniesz opłacać przez Internet, bez prowizji.

Podsumowanie

Ciężko jednoznacznie wytypować zwycięzcę rankingu. Maksymalizacja korzyści z opisanych kont zależy od Twoich indywidualnych nawyków zakupowych: czy aktywnie korzystasz z samochodu, gdzie robisz zakupy spożywcze, jak często chodzisz do kina, czy uzyskujesz stypendium itd.

Najbardziej uniwersalne są konta T-Mobile Usługi Bankowe oraz Alior Bank Konto Rozsądne. T-Mobile oferuje wyższy zwrot %, jednak roczna kwota maksymalna jest nieco niższa niż w Alior Bank (300 zł vs 400 zł). Konto Alior Bank zwraca pieniądze tylko za zakupy spożywcze i jest dodatkowo obciążone dodatkowymi opłatami (5 zł za kartę).  Gdybym dzisiaj miał wybierać, założyłbym jedno z nich, a może i oba naraz, dla siebie i dla żony. Świetną ofertę ma także mBank, jest ona jednak ograniczona czasowo, no i klientem mBanku to był już chyba każdy 🙂

Pozostałe konta są nastawione na potrzeby konkretnych osób. Getin Bank UP Free skierowany jest do studentów i doktorantów uzyskujących wpływy ze stypendium, Eurobank Konto Active dla często korzystających z obiektów sportowych, rekreacyjnych i rozrywkowych, a Toyota Bank Konto Jedyne jest dla osób zmotoryzowanych (no i posiadających większe oszczędności). Mam nadzieję, że stworzone przeze mnie grafiki poszczególnych produktów pozwolą Ci podjąć racjonalną decyzję.

PS

Na koniec chciałbym bardzo, ale to bardzo podziękować za wszystkie pytania i wiadomości które coraz częściej od Was otrzymuję. Dzięki nim wiem, że warto dalej inwestować swój wolny czas w rozwój Racjonalnie.pl, a treści które tu zamieszczam są przez Was dobrze odbierane i czekacie na więcej. Zachęcony tymi mailami pomału zabieram się za nowy projekt. Więcej informacji już niebawem 🙂

Jeśli uważasz, że artykuł przyda się Twoim znajomym lub rodzinie, proszę Cię o jego udostępnienie np. na Facebooku (przyciski udostępniające poniżej). Pozdrawiam serdecznie!

Więcej w Rankingi
Darmowa karta kredytowa Citi
Tablet Lenovo Tab lub smartfon Samsung Galaxy za założenie darmowej karty kredytowej Citi!

Na rynku pojawiła się bardzo dobra promocja bankowa, dzięki której można otrzymać telefon Samsung Galaxy J1 lub tablet Lenovo Tab 2 A7-30 praktycznie za darmo.

Zamknij