Ranking kont oszczędnościowych i lokat – grudzień 2015

Ranking kont oszczędnościowych i lokat grudzień 2015

Na blogu nie poruszałem jeszcze tematu finansów (poza wpisem o promocji BZ WBK), więc należy Ci się słowo wyjaśnienia. Każdego miesiąca podejmuję decyzje finansowe odnośnie posiadanych przeze mnie oszczędności oraz tego gdzie je ulokować, by osiągnąć jak największy zysk. Robię dokładny przegląd ofert kont oszczędnościowych i lokat. Chciałbym regularnie dzielić się z Tobą wynikami moich poszukiwań.

Dlaczego ranking

Najprostszym, niewymagającym dodatkowej wiedzy sposobem pomnażania oszczędności jest skorzystanie z rachunków oszczędnościowych i lokat oferowanych przez banki. Konta oszczędnościowe są dla mnie najwygodniejszą formą oszczędzania – można je zasilać kilkukrotnie w ciągu dnia lub miesiąca, często można też dokonywać wypłat środków bez utrat odsetek. Lokaty bankowe to zakładane na z góry określony z czas depozyty bankowe. Składając wniosek o lokatę musisz zadeklarować kwotę, jaką chcesz zainwestować i nie możesz jej zmieniać w trakcie trwania lokaty. Wycofanie środków przed wyznaczonym terminem oznacza zazwyczaj utratę naliczonych do tego momentu odsetek. Z racji tych ograniczeń, lokaty są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe (ale nie zawsze tak musi być).

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt banków, nie licząc banków spółdzielczych (do których mam awersję po spektakularnych upadkach z ostatnich miesięcy). Każdy z nich zachęca klientów do lokowania środków za pomocą coraz to ciekawszych ofert. Które z nich są na chwilę obecną najlepsze i pozwolą osiągnąć najwyższą stopę zwrotu z posiadanych oszczędności? Czy opłaca się skorzystać z danego produktu finansowego mimo związanych z nim kosztów dodatkowych? To są pytania które zadaję sobie każdego miesiąca.

Aby odpowiadać na te pytania, będę udostępniał rankingi kont oszczędnościowych i lokat na dany miesiąc. Przedstawię w nich najlepsze na dany moment produkty finansowe, przy pomocy których można korzystnie ulokować oszczędności. Przed Tobą pierwszy, grudniowy ranking lokat i kont oszczędnościowych.

Kategorie wagowe

Na początku każdego miesiąca wyłonię zwycięzców opłacalności w dwóch kategoriach: kont oszczędnościowych i lokat bankowych.  Wytypuję po trzech zwycięzców w każdej kategorii i pokrótce opiszę warunki skorzystania ze zwycięskich ofert. Będą to oferty lokat i kont bankowych o najwyższym oprocentowaniu na dzień publikacji rankingu.

Dodatkowo dopuszczam przyznanie wyróżnień dla wybranych produktów bankowych w każdej kategorii. Będą one pomocne zwłaszcza w przypadku ofert, które konkurują innymi kryteriami niż wysokość oprocentowania – np. możliwość wypłaty środków bez utraty odsetek.

Tabele rankingowe

Każdego miesiąca opublikuję dwie osobne tabele rankingowe: jedną dla kont oszczędnościowych, drugą dla lokat bankowych. W tabelach będzie można znaleźć kluczowe informacje o produktach bankowych: oprocentowanie, wysokość dopuszczalnego depozytu, okres lokaty oraz inne, dodatkowe informacje przydatne przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków. W rankingu nie będę umieszczał linków do wszystkich ofert z tabeli. Jeśli zechcesz, będziesz mógł wyszukać je na własną rękę. Tyle słowem wstępu. Przejdźmy do grudniowego rankingu.

Większość podanych przeze mnie odnośników jest linkami partnerskimi. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na skorzystaniem z opisywanej oferty poprzez link zamieszczony na blogu, otrzymam za to dodatkowe wynagrodzenie od organizatora promocji, które wspomoże rozwój tego bloga. Oferty które opisuję zostały wyselekcjonowane i na moment ich publikacji są najlepsze na rynku. Wiem, że warto podejmować racjonalne decyzje i lokować swoje środki jak najkorzystniej. Ja to robię i poprzez publikację tego rankingu, chcę to ułatwić także Tobie.

Ranking kont oszczędnościowych

Na podium trzech najlepszych kont oszczędnościowych w grudniu 2015 znalazły się:

  1. BZ WBK Konto Godne polecenia – pierwsze miejsce zajmuje rachunek bankowy, który opisywałem już wcześniej na blogu. Jedna osoba może założyć trzy konta godne polecenia umożliwiając lokatę maksymalnie 12 tys. zł na 4% w skali roku. Co istotne, dostęp do tych środków nie jest w żaden sposób ograniczony – w dowolnym momencie można wyciągnąć z niego środki bez utraty odsetek i bez ponoszenia dodatkowych opłat. Do mnie dzisiaj przychodzi kurier z umowami na pozostałe dwa konta. Niestety, promocja oferująca 100 zł za otworzenie konta już się skończyła, pozostało jednak wyśmienite oprocentowanie :).
  2. Getin Bank Konto oszczędnościowe – drugie miejsce zajmuje konto oszczędnościowe Getin Banku, dzięki oprocentowaniu 4% do 10 tys. zł. Bank gwarantuje nam utrzymanie tego oprocentowania do końca 2016 roku. Niestety, aby tak wysokie oprocentowanie było naliczane, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków. Należy być posiadaczem konta Getin Up, zapewniać miesięczny wpływ na konto minimalnie 1 000 zł oraz dokonać płatności kartą min. 300 zł w ciągu miesiąca. Promocyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego będzie przyznane w miesiącu po spełnieniu powyższych warunków. Obowiązuje standardowy warunek konta oszczędnościowego – pierwsza wypłata jest darmowa, za kolejne trzeba zapłacić (9,99zł). Trochę dużo wymagań jak na ulokowanie 10 tys. zł, jednak wysokie oprocentowanie zapewniło tej ofercie drugie miejsce w rankingu kont oszczędnościowych.
  3. Orange Finanse Konto oszczędnościowe – na najniższym stopniu podium znalazło się konto oszczędnościowe Orange finanse, na którym ulokujemy maksymalnie 10 tys. zł na 3,5% w skali roku. Promocyjne oprocentowanie naliczane jest przez 3 miesiące od momentu założenia konta osobistego w Orange Finanse. Obowiązuje standardowy warunek konta oszczędnościowego – pierwsza wypłata jest darmowa, za kolejne trzeba zapłacić (5 zł).

Wyróżnienie w kategorii najlepszych kont oszczędnościowych w grudniu 2015 otrzymuje:

  • BGŻ BNP Optima Konto Oszczędnościowe – jest to jedno z moich ulubionych kont oszczędnościowych. Pozwala na ulokowanie do 100 tys. zł na stosunkowo wysokie 2,8% w skali roku. Konto funkcjonuje jak zwykłe konto bankowe – można bez opłat dokonywać z niego wypłat bez utraty odsetek. Jest to więc odpowiednik zwycięzcy rankingu BZ WBK z niższym oprocentowaniem, jednak dużo wyższą kwotą maksymalną.

Tabela z pełnym rankingiem kont oszczędnościowych.

Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2015

Ranking lokat bankowych

Na podium najlepszych lokat bankowych w grudniu 2015 znalazły się:
1. Deutsche Bank db Lok@ta – od bardzo dawna Deutsche Bank przyciąga nowych klientów wysokim oprocentowaniem 5% na 2 miesiące dla kwoty 2 – 10 tys. zł. Oferta skierowana tylko dla nowych klientów banku, którzy muszą założyć konto bankowe dbNet.

2. Alior Bank Lokata Standardowa – drugie miejsce zajmuje opisywana już przeze mnie na racjonalnym facebooku dwumiesięczna lokata Alior Bank. Skierowana do nowych klientów banku pozwala ulokować 1 – 10 tys. zł na 4% w skali roku. Dodatkowo składając wniosek o konto bankowe do 9 grudnia oraz dokonanie do końca roku jednej płatności kartą, można zgarnąć dodatkowo 55zł bonusu. Nieźle podwyższa to efektywne oprocentowanie lokaty 😉

3. ex aequo:
Idea Bank Lokata Happy – trzymiesięczna lokata nie wymaga założenia konta bankowego, przeznaczona tylko dla nowych klientów banku. Pozwala ulokować 1-10 tys. zł na 4% w skali roku.

SMART Bank Lokata na powitanie – miesięczna lokata tylko dla nowych klientów SMART Banku, zakładana wraz z kontem bankowym. Ulokujesz na niej 1-10 tys. zł na 4% w skali roku. Warto dodać, że lokata występuje także w wariancie 2- i 3-miesięcznym, ale oprocentowanie wynosi wtedy już tylko 3,5%.

mBank mLokata na wejście – trzymeisięczna lokata dla kwoty minimalnej 500 zł i maksymalnej 10 tys. zł przeznaczona jest tylko dla nowych klientów mBanku. Lokata zakładana jest wraz z eKONTEM. Solidna oferta, jednak mało jest osób, które nie posiadają lub nie posiadały konta w mBanku :).

Wyróżnienie w kategorii najlepszych lokat bankowych w grudniu 2015 otrzymuje:

  • BGŻ BNP Paribas Lokata Bezkarna – mimo że trzymiesięczna Lokata Bezkarna jest oprocentowana “jedynie” 3,2% w skali roku, to jest jedną z moich ulubionych lokat bankowych. Przeznaczona tylko dla nowych klientów, więc ja już niestety się nie łapię :(. Największy plus lokaty jest taki, że można ją zerwać w dowolnym momencie bez utraty naliczonych do tego czasu odsetek – stąd nazwa Lokata Bezkarna :). A przede wszystkim: składając wniosek do 17 grudnia i utrzymanie lokaty min. do 5 lutego można uzyskać bonus 50zł. Promocja oczywiście także tylko dla nowych klientów. Przy okazji zakłada się wyróżniany przeze mnie rachunek oszczędnościowy (patrz wyżej).

Na koniec tabela z pełnym rankingiem lokat bankowych na grudzień 2015.

Ranking lokat grudzień 2015

Więcej w Rankingi
Bonus 100 zl BZWBK
100 zł bonusu za założenie darmowego konta z kartą BZ WBK (promocja nieaktualna)

Założyłem dziś konto bankowe korzystając z fajnej promocji. Dają 100 zł za założenie w pełni darmowego konta bankowego oraz karty debetowej. Jeśli konto okaże się niepotrzebne po wypłaceniu bonusu, można je w każdym momencie zamknąć. Stwierdziłem, że warto się z Tobą podzielić tą okazją, która pozwoli Ci uzyskać dodatkowe oszczędności.

Zamknij