Jak żyć? Wprowadzenie do zarządzania czasem

Witaj w pierwszym artykule z cyklu „Działaj racjonalnie”. Ten wpis ma za zadanie przedstawić Ci ideę projektu. Celem cyklu jest stworzenie kompletnego przewodnika zarządzania czasem. Krok po kroku przedstawię Ci kompleksowy system realizacji celów osobistych i organizacji swojego czasu, aby wykorzystać go jak najlepiej. Weź odpowiedzialność za swoje życie. Działaj racjonalnie od dziś!

Zarządzanie czasem – czy jest mi potrzebne?

Głównym celem tego bloga jest pomoc w porządkowaniu Twoich finansów domowych. Jednak by uporządkować swoje finanse musisz najpierw zapanować nad swoim życiem. Pieniądze są jedynie środkiem do realizacji marzeń i planów. W jaki sposób chcesz zrealizować swoje finansowe cele, skoro nie wiesz czy w najbliższych latach weźmiesz ślub, wyjedziesz na półroczny urlop, kupisz samochód lub zaciągniesz kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Dlatego warto zastanowić się, do czego tak naprawdę potrzebne są Ci pieniądze. Następnie trzeba zaplanować czas i środki, którymi zamierzasz te cele osiągnąć. Kluczowe jest wzięcie odpowiedzialności za swoje działania i podejmowane decyzje. Możesz narzekać na polityków, żonę, pogodę lub pracodawcę. TYLKO OD CIEBIE zależy jak potoczy się Twoje życie. Kurs Działaj Racjonalnie ma Ci pomóc w jego sprawnej organizacji.

Zawartość cyklu Działaj Racjonalnie

Będę zachęcał Cię do zadania sobie pytania co chcesz w życiu robić, a później zacząć to robić co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze. Zaprezentuję Ci mój system wyznaczania celów osobistych, zgodny z wyznawanymi przeze mnie wartościami. Przedstawię system działania który będzie wywierał pozytywny wpływ na Twoje życie.

Cykl „Działaj Racjonalnie” podzieliłem na osiem artykułów. Wpisy cyklu będą pojawiały się raz w tygodniu w poniedziałek. Poniżej przedstawiam spis treści kursu oraz opisuję zakres każdego z artykułów.

Wyznacz cele

Pierwszy artykuł z cyklu ma za zadanie przedstawić Ci, jakich artykułów należy się spodziewać na blogu przez najbliższe tygodnie trwania kursu. Wierzę że kompleksowe podejście do tematu zachęci Cię do zorganizowanego, odpowiedzialnego działania w Twoim życiu, a także do dalszej lektury bloga 🙂

Pierwszym krokiem do zorganizowanego działania jest poznanie obszarów życiowych oraz zastanowienie się, co jest dla nas w życiu najważniejsze. Określenie obszarów życiowych jest podstawą do sprawnego wyznaczania celów. Następnie nadchodzi czas na wyznaczenie celów w poszczególnych obszarach życia. Przedstawię Ci ich hierarchię oraz dokładny sposób zarządzania nimi. Te dwa zagadnienia – obszary życiowe i wyznaczanie celów – pokryją tematykę artykułów nr 2 i 3 projektu. Na tym etapie będziesz miał wyznaczone cele i będziesz wiedział w którym kierunku podążasz.

Wdróż plan w życie!

W kolejnych artykułach przedstawię Ci system zorganizowanego działania. Dzięki systemowi Zen to Done, który wybrałem spośród kilku innych, poprawisz jakość swojego życia. Wprowadzisz do swojego życia nawyki, dzięki którym poczujesz się „lżejszy” i pewniejszy siebie. Zdobędziesz narzędzie do realizacji wyznaczonych przez siebie celów. Nie będziesz już zapominał o ważnych dla Ciebie datach i zadaniach. Będziesz działał! Będę zachęcał Cię do sformalizowania procesu codziennego działania, aby faktycznie stał się częścią Twojego życia. Pokażę Ci z jakich narzędzi w codziennym życiu korzystam oraz jak zorganizowałem swoje działanie przy pomocy tego systemu.

Ostatnim artykułem w cyklu działaj racjonalnie będzie zestawienie najważniejszych informacji. Jeśli nie chcesz czytać wszystkich artykułów, to poczekaj kilka tygodni 🙂 W ostatnim artykule odpalę bombę wiedzy, która pozwoli w kilku szybkich krokach wdrożyć system efektywnego działania także w Twoim życiu. Szybko i sprawnie. Racjonalnie.

Udostępnij

Jeśli chcesz śledzić na bieżąco kolejne artykuły pojawiąjące się w cyklu Działaj Racjonalnie, zachęcam Cię do zapisania się na Racjonalny Newsletter. Gdy tylko pojawi się nowy artykuł to na pewno Cię o tym poinformuję! Nie martw się, wysyłam maksymalnie jednego tygodniowo, nie zaspamuję Ci skrzynki.

Jeśli jednak nie lubisz zapisywać się na newslettery, to masz inne możliwości śledzenia wpisów na blogu. Możesz polubić moje profile na Facebooku lub Twitterze, gdzie również informuję swoich fanów i followersów o nowych wpisach. Obecnie pracuję także nad pierwszymi darmowymi narzędziami finansowymi i rozpoczynam prace nad pierwszym projektem z zakresu finansów domowych. O tych działaniach też będę na bieżąco informował w mediach społecznościowych. Więcej informacji już wkrótce 🙂

Na koniec mam do Ciebie prośbę. Bardzo zależy mi na Twojej opinii. Co sądzisz o tematyce tego kursu? Może przedstawiony przeze mnie spis treści mógłby zostać wzbogacony o dodatkowe, interesujące Cię treści? A może powinienem zrezygnować z tego pomysłu i od razu pisać o finansach domowych? Koniecznie napisz co myślisz w komentarzu!