Program do budżetu domowego – przegląd narzędzi

Aby racjonalnie zarządzać finansami domowymi, musisz posiadać odpowiednie narzędzie. Przedstawiam Ci przegląd darmowych programów finansowych. Jakie funkcje powinien mieć dobry program do budżetu domowego? Które darmowe programy i aplikacje te wymagania spełniają? Zapraszam do lektury.

Zarządzanie finansami domowymi warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego programu, który będzie Ci wiernie służył przez długi czas. Być może masz milion wymówek, żeby nie zajmować się swoimi finansami, a brak odpowiedniego programu jest jedną z nich. Dzisiaj wybijam Ci ten argument z ręki. Wybierz najlepszy program do budżetu domowego – później pójdzie już gładko 🙂

Nie dziwię się, że brak odpowiedniego programu bywa wymówką do ogarnięcia budżetu domowego. Przyznaję się, że prawie wykrwawiłem się pisząc ten artykuł. Lista tego typu narzędzi dostępnych na rynku nie ma końca. Dodając do tego różne platformy – PC, MAC, Linux, Android, iOS, Windows Phone, aplikacje przeglądarkowe itp., wraz z moim perfekcjonizmem zakopałem się w tym po uszy. Dlatego artykuł ten pojawił się dużo później niż pierwotnie zakładałem.

Program do budżetu domowego

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów programów do zarządzania finansami domowymi. Budżet domowy można prowadzić w:

  1. Dedykowanych programach stacjonarnych – do instalacji na komputerze z systemem operacyjnym Windows (te miałem okazje testować), OSX lub Linux.
  2. Aplikacji mobilnej – przeznaczone na tablety i smartphone’y. Darmowe aplikacje bardzo często posiadają wbudowane reklamy lub mają ograniczone funkcje, które odblokowywane są po wykupieniu wersji rozszerzonej aplikacji. Tych drugich nie uwzględniłem w tym przeglądzie.
  3. Aplikacji internetowej – do korzystania w dowolnej przeglądarce. Oferują je zarówno banki w swoich systemach transakcyjnych jak i firmy zewnętrzne. Bardzo często do aplikacji online dedykowana jest jej wersja mobilna.
  4. Arkuszu kalkulacyjnym – tworzone na własny użytek pliki do prowadzenia budżetu domowego. Dzięki znajomości obsługi arkusza można stworzyć plik w pełni spełniający określone potrzeby.

Moje wymagania wobec programu do budżetowania

Gdy szukałem programu do prowadzenia budżetu domowego, wiedziałem jakie powinien mieć funkcje. Program do budżetu domowego powinien umożliwiać:

  • szybkie spisywanie codziennych wpływów i wydatków,
  • definiowanie własnych kategorii oraz podkategorii wpływów i wydatków,
  • analizę wpływów i wydatków w różnych dodatkowych przekrojach, tzn. kto wydaje pieniądze, na kogo został poniesiony wydatek, gdzie wydano pieniądze itp.,
  • tworzenie budżetu domowego i bieżące monitorowanie jego wykonania,
  • śledzenie bieżącej wartości majątku, w tym aktywów finansowych, majątku trwałego i zadłużenia,
  • obsługę wielu kont oraz transfer środków (przelewy) pomiędzy nimi,
  • spisywanie wartości całego paragonu jak i przypisywania poszczególnych kwot do różnych kategorii i podkategorii,
  • powinien być darmowy,
  • powinien być przyjemny dla oka 🙂

Poniżej opis wybranych przeze mnie siedmiu darmowych programów i aplikacji, które spełniają powyższe kryteria lub są temu bliskie.

Micosoft Money (Windows)

Pierwszy program do budżetu domowego to Microsoft Money Plus Sunset Deluxe. O tym programie jestem w stanie powiedzieć najwięcej, gdyż korzystałem z niego ponad półtora roku. Wypuszczony przez firmę Microsoft przez długi czas spełniał wszystkie moje wymagania. Poza tworzeniem własnych kategorii i podkategorii, można zdefiniować aż cztery dodatkowe przekroje wpływów i wydatków. Jest to unikalna funkcjonalność jak na darmowe oprogramowanie i był to główny powód, z którego korzystałem z Microsoft Money tak długo. Jest to bardzo porządny program do budżetu domowego i polecam go każdemu.

Microsoft Money
Microsoft Money – kliknij aby powiększyć

Microsoft Money ma jednak swoje wady. Dostępny jest tylko w wersji anglojęzycznej (lub japońskiej), przez co jego obsługa jest utrudniona dla osób nieznających tego języka. Jednak przede wszystkim, od 30 czerwca 2009 roku program nie jest już rozwijany. Dopóki działa, nie stanowi to problemu. Widać jednak, że brak rozwoju daje mu mocno w kość. Spora część opcji programu nie działa (np. funkcje pobierania online kursów walut). Wraz z rozwojem systemu Windows, pojawiają się problemy z jego instalacją i uruchomieniem. Co prawda można te problemy rozwiązywać poprzez różne sztuczki, jednak to dopiero początek. Zdaję sobie sprawę, że w pewnym momencie nierozwijany program do budżetu domowego musi przestać działać. Dodając do tego chęć opracowywania spersonalizowanych raportów (nie tych oferowanych przez program, chociaż wybór jest naprawdę szeroki!) oraz trudności z rozpoczęciem budżetowania, przerzuciłem się na inne rozwiązanie.

HomeBank (Windows, OS X, Linux)

Kolejnym przetestowanym przeze mnie programem jest HomeBank. Dostępny jest w polskiej wersji językowej. Zaskoczył mnie on swoimi możliwościami oraz przykuł moją uwagę swoim schludnym interfejsem. Wręcz zachwyciły mnie ikonki dla różnych rodzajów transakcji – przelewów, kart kredytowych, gotówki itp. Tworzone przez HomeBank raporty są przejrzyste i dają niezbędne informacje (choć przy dłuższym korzystaniu pewnie pojawiłby się niedosyt i chęć stworzenia czegoś „po swojemu”).

HomeBank
HomeBank

HomeBank spełnia wszystkie moje wymagania – poza jednym. Wprowadzanie transakcji zostało tak zaprojektowane, że korzystając z podziału paragonu na kilka transakcji nie można przypisać im dodatkowych przekrojów. Aby korzystać z dodatkowych przekrojów transakcji niezbędne jest wprowadzanie poszczególnych pozycji z paragonu osobno, co utrudnia późniejsze uzgadnianie finansów z kontem bankowym. Wielkie utrudnienie, a szkoda, gdyż poprzez etykiety można tworzyć nieograniczone ilości dodatkowych wymiarów analiz. Być może zostanie to zmienione w kolejnych wersjach programu.

Money Manager Ex (Windows, Linux, OS X, Android)

Moim zdaniem jest to program do budżetu domowego o największym potencjale i z wielką uwagą będę się przyglądał temu projektowi. Już sama niezwykle schludna strona internetowa Money Manager Ex zachęca do wypróbowania go. Posiada wszystkie najważniejsze funkcje, które powinno mieć tego rodzaju oprogramowanie. Ogromny, ale to ogromny plus należy się za aplikację mobilną na Androida, którą można połączyć z programem stacjonarnym. Dzięki temu można bezpośrednio po wyjściu ze sklepu spisać swoje wydatki na smartphonie, by później je przeanalizować na większym ekranie. Jest to rozwiązanie, które posiadają zazwyczaj programy kosztujące dziesiątki lub setki dolarów, tutaj mamy to za darmo 🙂 Gdy pół roku temu testowałem aplikację mobilną miałem problem z synchronizacją przez Dropbox. Widać że projekt się rozwija, gdyż pisząc ten artykuł nie miałem już żadnych problemów z wymianą informacji pomiędzy telefonem a komputerem.

Money Manager Ex
Money Manager Ex

Niestety, Money Manager Ex tak samo jak Home Bank nie umożliwia zapisywania transakcji w więcej niż dwóch przekrojach. Jest to spore ograniczenie, które w moich oczach przekreśla ten program. Jeżeli jednak nie potrzebujesz tego typu funkcjonalności, to może warto dać temu wieloplatformowemu programowi szansę.

GNU Cash (Windows, Mac OS, Linux, Android)

GNU Cash był pierwszym programem, w którym prowadziłem rejestr wpływów i wydatków (około roku). Rozwijany nieprzerwanie od 1997 jest solidnym narzędziem do prowadzenia budżetu domowego.

GNU Cash
GNU Cash – kliknij aby powiększyć

GNU Cash jest o tyle ciekawy, że czerpie bardzo dużo z praktyki księgowych, w tym regułę podwójnego zapisu oraz plany kont. Dzięki temu jego zastosowanie jest bardzo szerokie – można w nim nawet prowadzić rachunkowość małej firmy! Dla osób nieposiadających wiedzy księgowej jego obsługa może być sporym wyzwaniem. Na szczęście plik pomocy GNU Cash jest bardzo dobrze napisany, więc można się go nauczyć w jeden wieczór. Tylko czy warto? Na minus trudność obsługi programu, dość toporny wygląd oraz raportowanie które nie do końca mi podeszło.

Kontomierz (Online, iOS, Android, Windows Phone)

Najpopularniejszą polską aplikacją online do prowadzenia budżetu domowego jest niewątpliwie Kontomierz. Najważniejszą funkcją Kontomierza jest automatyczny import transakcji z kont bankowych, co eliminuje potrzebę ręcznego spisywania paragonów (poza płatnościami gotówką). Aplikację można uruchomić w przeglądarce internetowej, mając dostęp do swoich finansów zawsze pod ręką. Dodatkowo aplikacje mobilne na androida, iOS czy Windows Phone – czego chcieć więcej? 🙂

Kontomierz
Kontomierz – kliknij aby powiększyć

Całość programu jest bardzo przejrzysta i miła dla oka. Dodatkową kategoryzację zapewnia możliwość dodawania dowolnych tagów. Kontomierz proponuje nam też najlepsze sposoby oszczędzania, np. lokaty. Dyskusyjna pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Autorzy komentarza zapewniają nas, że nasze dane są bezpieczne, a import danych z banku odbywa się w całości na naszym komputerze. Do części osób taka argumentacja może jednak nie przemawiać.

Dlaczego ja nie korzystam z kontomierza? Próbowałem. Mobilność, dostępność online i wspaniała oprawa graficzna są bardzo kuszące. Jednak kwestia kategoryzowania zaimportowanych wydatków czy przelewów środków pomiędzy kontami była dla mnie na tyle nieintuicyjna, że zrezygnowałem z dalszej udręki. Najgorszy jest podział paragonów – po zaimportowaniu paragonu program dzieli go na dwie różne transakcje. Jeżeli dany zakup obejmował więcej niż dwie kategorie (a tak zazwyczaj jest przy większych zakupach), oznaczało to bardzo dużo zabawy z kategoryzowaniem wydatków. Rozwiązaniem jest zastosowanie prostszej kategoryzacji, ale ja chciałem tego uniknąć. Kontomierz jest bardzo dobrą aplikacją do zarządzania finansami. Jeżeli powyższe wady Ci nie przeszkadzają, to na pewno spełni on Twoje wymagania.

Expense IQ (Android)

Najlepszą polskojęzyczną aplikacją mobilną która jako tako spełnia moje wymagania jest Expense IQ. Jak na aplikację mobilną oferuje całkiem sporo, w tym podkategorie, jeden dodatkowy przekrój do analizy, dzielenie transakcji i transfery. Jest bardzo przejrzysty co zachęca do zarządzania finansami.

Expense IQ
Expense IQ – kliknij aby powiększyć

Tylko te reklamy… Udostępniając tak dobrą aplikację za darmo autorzy postanowili zarabiać na ich częstym wyświetlaniu. Bardzo utrudnia to korzystanie z aplikacji. Można wykupić wersję gold aplikacji bez reklam z dodatkowymi funkcjonalnościami za ok 24 zł, ale wtedy program przestaje być darmowy i wypada z tego zestawienia.

Andro Money (Android, iOS, Online)

Andro Money jest prawie idealną aplikacją mobilną do zarządzania finansami. Spisywanie wpływów i wydatków jest bardzo sprawne, można tworzyć własne kategorie i podkategorie, dostępne są dwa dodatkowe przekroje (Project i Payee) i transfery pomiędzy kontami. Aplikacja przypomina także o regularnym spisywaniu wydatków poprzez powiadomienia push.

Andro Money
Andro Money – kliknij aby powiększyć

Gołym okiem widać, że projekt prężnie się rozwija. Poza aplikacjami na androida i iOS obecnie powstaje wersja przeglądarkowa. Najpierw powstały aplikacje mobilne Andro Money a na tej bazie powstaje wersja przeglądarkowa, co świadczy o wysokiej klasie aplikacji mobilnej. Niestety, aplikacja jest anglojęzyczna i nie umożliwia podziałów jednego paragonu na kilka podkategorii. Wyświetlane reklamy nie są tak uciążliwe jak w Expense IQ, jeżeli więc szukasz porządnej darmowej aplikacji mobilnej do zarządzania finansami i nie przeszkadza Ci język angielski, Andro Money jest bardzo dobrym wyborem.

Inne programy

Przeglądając Internet natknąłem się na znacznie więcej programów, niż te opisane powyżej. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Część aplikacji które testowałem nie spełniało moich wymagań . Nie testowałem programów do budżetowania na systemach operacyjnych Linux, OS X oraz Windows Mobile i iOS, gdyż nie posiadam tego typu urządzeń.

Aby zestawienie było kompletne, poniżej lista pozostałych programów do zarządzania budżetem domowym – może znajdziesz coś dla siebie.

Programy stacjonarne

Finanse domowe (Win), AceMoney Lite (Win), Grisbi (Win, OSX), ePortfel (Win, Linux), Alzex Personal Finance Free (Win), Metalogic Finance Explorer (Win), moneyGuru (Win, OSX, Linux), Buddi (Win, OSX, Linux),

Płatne: Quicken, YNAB, Moneydance.

Programy mobilne

Moje finanse, Szybki budżet – Koszty Manager, Dochody vs Wydatki, Home Budget Manager, Monefy, Menedżer Wydatków, MoneyZoom, HandWallet Expense Manager, Money Manager Expense & Budget, MyMoneyTracker, Wallet, Money Lover, CatchBudget, Domu budżet, Spending Tracker.

Płatne: Mój budżet, Monefy Pro, Home Budget with Sync, Money Wiz 2, AndroMoney Pro, Money Manager.

W przypadku systemów mobilnych aplikacje można znaleźć w Google Play oraz iTunes.

Programy online

MyMoney, Finarchy, Budżet domowy, MojeGrosze, Benefi, Mint, Personal Capital, Cash Control, LearnVest, mvelopes, Budget Simple, Buxfer.

Systemy transakcyjne banków

Manager Finansów (Millenium), Finansometr (ING), Asystent Finansowy (BPH), mNawigacja finansowa (mBank).

Jeżeli coś pominąłem, daj mi znać w komentarzu, dopiszę niezwłocznie!

Z czego ja korzystam?

Jeżeli uważnie przeczytałeś artykuł to zauważyłeś, że jeden rodzaj narzędzi do prowadzenia budżetu domowego został zupełnie pominięty. Po wielu przygodach z programami do prowadzenia budżetu domowego stworzyłem własny arkusz kalkulacyjny 🙂 Jestem dość zaawansowanym użytkownikiem Excela (który jest głównym narzędziem w mojej pracy zawodowej), dzięki czemu przygotowałem arkusz w pełni dostosowany do własnych potrzeb. Jestem prawie pewien, że jest to jeden z najlepszych arkuszy dostępnych w Internecie (a robiłem research), jednak nie jestem pewien czy jest łatwy w obsłudze. W kolejnych artykułach udostępnię Ci go zupełnie za darmo, dając szczegółowe instrukcje jak go obsługiwać. Już teraz prosiłbym Cię o wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli mi lepiej dostosować program do Twoich potrzeb i pomoże wybrać funkcjonalności arkusze które muszę szerzej opisać na blogu. Link poniżej:

Bardzo dziękuję Ci za wypełnienie ankiety i lekturę bloga! Jeżeli masz jakieś sugestie odnośnie cyklu Moje finanse Racjonalnie, napisz o tym proszę w komentarzu 🙂

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *